Τουρκία-Μαυροβούνιο 79-74: Νίκη στο φινάλε για τους Τούρκους (photos+video)

Παγκόσμιο Κύπελλο Μπάσκετ 2019Η Τουρκία πήρε προβάδισμα στα παιχνίδια κατάταξης, επικρατώντας 79-74 του Μαυροβουνίου.

Με αντεπίθεση στο φινάλε, η Τουρκία κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Μαυροβουνίου και πήρε τη νίκη τελικά με 79-74. Ο Οσμάν βοήθησε στην ανατροπή του σκορ στην τελευταία περίοδο, με τον Ουίλμπεκιν στο τέλος να είναι ψύχραιμος στις βολές.

Οι Μαυροβούνιοι ήταν καλύτεροι στο ξεκίνημα και προηγήθηκαν με 10-17, με τους Τούρκους να μην βρίσκουν τις απαντήσεις και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 16-26. Ο Μπιρσέν βοήθησε την Τουρκία να μειώσει στο καλάθι (26-28), αλλά ο Σέχοβιτς έδωσε νέο αέρα στο Μαυροβούνιο, με το ημίχρονο να λήγει 32-37.

Στο δεύτερο μέρος το Μαυροβούνιο διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα, με τον Νίντχαμ να πυροβολεί με τρίποντα και η διαφορά έφτασε και στους 11, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείσει με σκορ 49-58. Η αντεπίθεση των Τούρκων ξεκίνησε στην τελευταία περίοδο, με τους Οσμάν και Κορκάμζ να δίνουν το προβάδισμα στην ομάδα τους με 69-68. Στα 37 δεύτερα πριν τη λήξη, ο Nίντχαμ με 3/3 βολές έκανε το 71-72, ενώ εύστοχοι από τη γραμμή των βολών ήταν οι Μαχμούτογλου και Ουίλμπεκιν, που έδωσαν τελικά τη νίκη στους Τούρκους με 79-74.

To Mαυοροβούνιο συνέχισε να ελέγχει το ματς, με τον Νίντχαμ να γράφει το 42-52 με τρίποντο στο 3ο δεκάλεπτο. Ο Νιντχαμ δεν σταμάτησε να πληγώνει τους Τούρκους και με νέο τρίποντο έκανε το 44-55. Ο Κορκμάζ μείωσε σε 49-58 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Οι Τούρκοι πήραν θάρρος και με τον Οσμάν έφεραν το ματς στους 4 (61-65). Ο Κορκάμζ με κάρφωμα έκανε το 65-68 στο 37'. H oμάδα του Σαρίτσα με τον Οσμάν πέρασε μπροστά (69-68), ένα λεπτό για τη λήξη. O Nίντχαμ με 3/3 βολές έκανε το 71-72 για το Μαυροβούνιο στα 37 δευτερόλεπτα για τη λήξη. Μαχμούτογλου και Ουίλμπεκιν με 4 βολές έκαναν το 77-72 για την Τουρκία, αλλά ο Νίντχαμ μείωσε σε 77-74 στα 6 δευτερόλεπτα. Ο Ουίλμπεκιν με 2 βολές έγραψε το τελικό 79-74.

Εκεί κρίθηκε

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Τούρκοι μπήκαν δυνατά και με τον Οσμάν σε κέφια και την ευστοχία του Ουίλμπεκιν στο φινάλε, να ανατρέπουν την εικόνα του αγώνα, «παγώνοντας» το Μαυροβούνιο.

O MVP

Ο Οσμάν το πίστεψε και με 19 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο οδήγησε την Τουρκία σε θέση οδηγού στο ματς για πρώτη φορά λίγο πριν το τέλος.