Eurobasket 2022: Με «θηρίο» Γκομπέρ γλίτωσε το κάζο από την Τουρκία η Γαλλία (videos)
FIBA

Ο Ρούντι Γκομπέρ ήταν κυρίαρχος και η Γαλλία επικράτησε (86-87) στην παράταση (77-77κ.δ.) της Τουρκίας και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Eurobasket 2022

Από την κόλαση στον παράδεισο η Γαλλία, σε ματς-θρίλερ, και αφού χρειάστηκε τον επιπλέον χρόνο της παράτασης και τον εκπληκτικό Ρούντι Γκομπέρ, κατάφερε- αν και εξαιρετικά δύσκολα-να επιβεβαιώσει τα προγνωστικά, νίκησε στο Βερολίνο με 87-85 (77-77 κανονική διάρκεια) την Τουρκία και έγινε η πρώτη-χρονικά-ομάδα που εξασφάλισε θέση στα προημιτελικά του Eurobasket 2022, όπου θα αγωνιστεί (14/9) με τη νικήτρια της αναμέτρησης ανάμεσα σε Σερβία και Ιταλία.

Η Τουρκία προσπάθησε μέχρι το τέλος, αναζητώντας στα ίσια τη νίκη-πρόκριση, αν και αγωνίστηκε δίχως τον γκαρντ της Αναντολού Εφές, Σέιν Λάρκιν, που τραυματίστηκε (σε δάχτυλο του δεξιού χεριού ) στη φάση των ομίλων.

Η Γαλλία ξεκίνησε αποκτώντας τον έλεγχο του παιχνιδιού, χάρη στην άμυνά της. Η ομάδα του Βενσάν Κολέ «έκλεισε» το πρώτο ημίχρονο στο +8 (35-43), αν και βρέθηκε ακόμα στο +16 (15-31) στα μισά της δεύτερης περιόδου. Όμως η ευστοχία της Τουρκίας από τα 6μ75, περιόρισε στα μισά τη διαφορά.

Στην τρίτη περίοδο η Τουρκία επέστρεψε για τα καλά στο παιχνίδι, κάνοντας την ανατροπή και αποκτώντας μάλιστα προβάδισμα 8 πόντων (57-49), με φοβερή άμυνα, εξαιρετικές λύσεις στα σουτ και ηγέτη τον εκπληκτικό Τουντσέρ, σε μία εμφάνιση καριέρας.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-18, 35-43, 57-49, 77-77κ.α., 86-87.

Super League: Ο Γερμανός Σρέντερ ορίστηκε στο ΠΑΟΚ - ΑΕΚ | Οι διαιτητές της αγωνιστικής
Μαρία Σάκκαρη: Πρόκριση στη Μαδρίτη με κυριαρχική εμφάνιση
Γιαννακόπουλος: Mην υπάρξουν αντιδράσεις για τη διαιτησία - Δική μου δουλειά να διασφαλίσω το 50-50
Μακάμπι Τελ Αβίβ: Αλλαγή έδρας για τα ματς με τον Παναθηναϊκό AKTOR και με περισσότερους φιλάθλους