Ο Νέντοβιτς εξέθεσε και τους διαιτητές!

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: Οι Κορομηλάς και Φούφης, έστελναν τον Ολυμπιακό συνεχώς στις ελεύθερες βολές, την ώρα που κατάπιναν τη σφυρίχτρα σε κραυγαλέες περιπτώσεις στην επίθεση του Παναθηναϊκού

Τα διαφορετικά κριτήρια με τα οποία «σφύριξαν» οι τρεις διαιτητές (Ηλίας Κορομηλάς, Ιωάννης Φούφης και Γιώργος Πουρσανίδης) στο ΣΕΦ, αποτυπώνονται ξεκάθαρα στον τελικό απολογισμό των ελευθέρων βολών, όπου ο Ολυμπιακός εκτέλεσε 28 έναντι μόλις 13 του Παναθηναϊκού!

Οι «ερυθρόλευκοι» εκτέλεσαν σ’ ένα παιχνίδι που δεν είχαν τον έλεγχο υπερδιπλάσιες βολές, ενώ τα φάουλ ήταν 15-26 εις βάρος του «τριφυλλιού»!

Τι άλλο να πεις και τι να πρωτοθυμηθείς για την διαιτησία των Ηλία Κορομηλά, Ιωάννη Φούφη και Γιώργου Πουρσανίδη.
Οι τρεις ρέφερι (και κυρίως οι Κορομηλάς-Φούφης) έδειξαν μεγάλη ευαισθησία στις επαφές της άμυνας του «τριφυλλιού», αλλά όχι την ίδια σε επαφές όπως το... τζαρτζάρισμα στο ημίχρονο πάνω στο Νεμάνια Νέντοβιτς μπροστά στα μάτια του Ηλία Κορομηλά.

Βέβαια, αυτό που δεν είδε (το πεντακάθαρο φάουλ δηλαδή) ο έμπειρος ρέφερι στην λήξη του πρώτου ημιχρόνου, το είδε στα 3.9’’ πριν την λήξη με το φάουλ που δόθηκε και έστειλε τον Σακίελ ΜακΚίσικ στην γραμμή της... φιλανθρωπίας.

Αν και τα φαλτσοσφυρίγματα άρχισαν από το 3’ όταν ο Κορομηλάς είδε επιθετικό φάουλ σε προσπάθεια να επιτεθεί ο Οκάρο Ουάιτ και υπέδειξε επιθετικό φάουλ πάνω στο Σάσα Βεζένκοφ.

Η πιο αυστηρή υπόδειξη όμως εις βάρος του Παναθηναϊκού ήταν το ανύπαρκτο φάουλ σε προσπάθεια τριών πόντων του Βεζένκοφ (με το σκορ να είναι 67-64 στο 36’), από τον Παπαπέτρου. Υπόδειξη που εκθέτει τον έμπειρο ρέφερι Κορομηλά και στο ριπλέι της Κρατικής Τηλεόρασης. Όπως επίσης και στο 38.30’’ το πέμπτο φάουλ του «δολοφόνου» Νέντοβιτς (το υπέδειξε ο Ιωάννης Φούφης) σε άμυνα πάνω στον Παπανικολάου, για την οποία απορούσε ως το τέλος του αγώνα!!!

Βέβαια, νωρίτερα, δεν είδε κανείς το πεντακάθαρο φάουλ στο εκπληκτικό τρίποντο του γκαρντ του «τριφυλλιού» με το οποίο «έγραψε» το 72-76 στο 38.20’’ μπροστά στον πάγκο του Ολυμπιακού.

Ο Γιώργος Πουρσανίδης ήταν χωρίς αμφιβολία ο καλύτερος της τριπλέτας των διαιτητών που έκαναν λάθη, τα οποία δεν στέρησαν τη νίκη στον Παναθηναϊκό, ο οποίος έχει το «μέταλλο» και την φανέλα για να αντέξει και έναν Νεμάνια Νέντοβιτς που υπερέβει και τις λανθασμένες αποφάσεις των διαιτητών.

Ο Ολυμπιακός από την πλευρά του δεν μπορεί να ψελλίσει το παραμικρό για την διαιτησία σε μια αναμέτρηση, όπου είχε 15 περισσότερες βολές και 9 λιγότερα φάουλ!!!

Σ’ ένα παιχνίδι, όπου βρέθηκε μπροστά με 14 πόντους (59-45 στο 29’), αλλά έκτοτε και χωρίς τάϊμ άουτ ο Γιώργος Μπαρτζώκας είδε να «πέφτει» κουρτίνα μπροστά του, θόλωσε και απλά παρακολουθούσε την ήττα να έρχεται ανήμπορος να αντιδράσει και το δέχθηκε στωϊκά...