Ωραίος ο Ντενγκ

Αφού είχαν μείνει πίσω στο σκορ, οι Μπουλς πέτυχαν την ανατροπή και κέρδισαν τους Χιτ με 93-89.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι Μαϊάμι Χιτ είχαν σταθερό προβάδισμα στο σκορ και με μπροστάρηδες τους Ντουέιν Ουέιντ (34 π.) και Λεμπρόν Τζέιμς (29 π.) έκλεισαν το 24λεπτο με 53-44. Στο τρίτο δωδεκάλεπτο, οι Σικάγο Μπουλς, με το πλεονέκτημα της έδρας ανέτρεψαν το σκηνικό και πήραν τον έλεγχο του αγώνα.

Παρά τα 2/12 τρίποντα και την μηδενική βοήθεια του πάγκου, οι Χιτ κατάφεραν να ισοφαρίσουν 89-89, 36.8 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Τότε ο Λουόλ Ντενγκ πέτυχε το νικητήριο τρίποντο και ακολούθησε η μεγάλη νίκη για τους Μπουλς. Πρώτος σκόρερ των νικητών αναδείχθηκε ο Ντέρικ Ρόουζ με 26 πόντους.

Μετά από αυτόν τον αγώνα, οι Μπόστον Σέλτικς έχουν την ευκαιρία να μείνουν μόνοι στην πρώτη θέση της Ανατολής, αν περάσουν απόψε (24/02) από την έδρα των Ντένβερ Νάγκετς. Ακόμα, οι Χιτ θα πρέπει να προσέχουν… πίσω τους, καθώς οι Μπουλς ίσως διεκδικήσουν την δεύτερη θέση, αν συνεχίσουν με την ίδια αποφασιστικότητα.

Δωδεκάλεπτα: 23-31, 44-53, 71-67, 93-89.

Σικάγο Μπουλς: Ντενγκ 20 (1), Μπόυζερ 16, Νόα 7, Μπόγκανς 2, Ρόουζ 26 (1), Γκίμπσον 5, Μπρούερ 8, Ασίκ, Ουάτσον 2, Κόρβερ 7 (2), Σκαλαμπρίν, Τόμας.
Μαϊάμι Χιτ: Τζέιμς 29, Μπος 7, Νταμπιέρ 5, Ουέιντ 34, Τσάλμερς 12 (2), Τζόουνς, Χάους 2, Άντονι, Αρόγιο, Χάοουρντ, Ιλγκάουσκας, Μαγκλόιρ.