Τάτος πετιέται... ο Μπαντιμπαγκά! (video)

Ματσάρα έγινε στο Παγκρήτιο, με τον Τάτο να προσπαθεί να κάνει την ολική ανατροπή για τον Άρη που πέτυχε δύο γκολ και δημιούργησε ένα ακόμη, αλλά ο Μπαντιμπαγκά στο 95’ισοφάρισε σε 3-3.

Οι Κρητικοί ήταν καλύτεροι στα πρώτα 65 λεπτά του αγώνα, έχοντας δύο δοκάρια στο πρώτο μέρος και στο 62’ κατάφεραν να προηγηθούν με τον Μπαντιμπαγκά και στο 65’ ο Πελέ έκανε το 2-0. Όμως στη συνέχεια μπήκε στο ματς ο Τάτος που πέτυχε δύο γκολ (69’, 80’) και δημιούργησε το τέρμα του Νταμαρλή το 71’, για να γίνει το 2-3, αλλά ο Μπαντιμπαγκά ισοφάρισε σε 3-3 στις καθυστερήσεις.

Καλύτερα μπήκε ο Εργοτέλης στο παιχνίδι και μετά το πρώτο δεκάλεπτο ανέλαβε πλήρως τον έλεγχο του αγώνα. Πολιόρκησε την εστία του Διούδη και είχε δύο δοκάρια με τον Διαμαντάκο και τον Μπαντιμπαγκά, ενώ οι «κίτρινοι» απείλησαν ελάχιστα, με τους Κρητικούς να είναι πολύ καλύτεροι.

Στο δεύτερο ημίχρονο το ματς πήρε φωτιά μετά το συμπλήρωμα της πρώτης ώρας. Στο 62’ ο Μπαντιμπαγκά με άπιαστη κεφαλιά από το ύψους του πέναλτι έκανε το 1-0 για τον Εργοτέλη, ενώ στο 65’ο Πελέ με εκτέλεση φάουλ έγραψε το 2-0. Όμως στο 68’ ο Μιλίνκοβιτς έκανε δυο αλλαγές που αποδείχτηκαν χρυσές, με τον Τάτο και τον Σταυρόπουλο να μπαίνουν στο ματς. Στο 69’ ο Τάτος με σουτ έξω από την περιοχή μείωσε σε 2-1, ενώ στο 71’ ο Νταμαρλής με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Τάτου, ισοφάρισε σε 2-2 για τον Άρη. Και στο 80’ ο Τάτος με σουτ μέσα από την περιοχή ολοκλήρωσε την ανατροπή των «κίτρινων», γράφοντας το 2-3. Στο 90’ ο Εργοτέλης είχε δοκάρι σε σέντρα του Τζανακάκη και στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπαντιμπαγκά με σουτ ισοφαρίζει σε 3-3, δίνοντας τον βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Πετράκης): Αθανασίου, Τζανακάκης, Πίτσος, Σαρρής, Μεχία, Κοζορώνης (80’ Μπουχαλάκης), Χαλκιαδάκης, Ρομάνο (74’ Βερπακόφσκις), Πελέ, Μπντιμπαγκά, Διαμαντάκος (78’ Αναστασόπουλος)

ΑΡΗΣ (Μιλίνκοβιτς): Διούδης, Νταμαρλής (90’ Πουλίδο), Οικονομόπουλος (68’ Τάτος), Κύργιας, Αγγελούδης (68’ Σταυρόπουλος), Ουντότζι, Τσουμάνης, Μανιάς, Ψυχογιός, Ηρακλής, Έλσνερ