«Κονέ» με την... πρόκριση η Λιόν!

Το εισιτήριο για τους «χρυσοφόρους» ομίλους του Champions League για 12η διαδοχική σεζόν, «τσέκαρε» η Λιόν, η οποία πήρε την εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) κόντρα στη Ρούμπιν Καζάν στη Ρωσία και εκμεταλλευόμενη τη νίκη με 3-1 του πρώτου αγώνα στο «Ζερλάν», έχει πλέον το βλέμμα στραμμένο στην κλήρωση της Πέμπτης στη Νιόν.

Ο Νάτσο που άνοιξε το σκορ στο 77΄ έβαλε… φωτιά στην αναμέτρηση, ωστόσο ο Κονέ δέκα λεπτά αργότερα έβαλε τις… καρδιές στις θέσεις των Γάλλων !
Με την έναρξη του αγώνα ήταν σαφής η πρόθεση των φιλοξενούμενων να… στρογγυλοκαθίσουν στο μαξιλαράκι (3-1) του πρώτου αγώνα, αφήνοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων στους Ρώσους, οι οποίοι έψαχναν το γρήγορο γκολ που θα τους ξαναέβαζε στο παιχνίδι της πρόκρισης. Το μόνο που κατάφεραν ωστόσο, ήταν να ροκανίζουν άθελά τους τον χρόνο, περιοριζόμενοι σε μια ανούσια κατοχή μπάλας, αφού οι ποδοσφαιριστές του Γκαρντέ τους κρατούσαν με ευκολία μακριά από τα καρέ του Γιορίς.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ποδοσφαιριστές της Ρούμπιν μπήκαν αποφασισμένοι να διεκδικήσουν τις πιθανότητες πρόκρισης που τους αναλογούσαν, ενώ η είσοδος των Μεντβέντεφ και Μάρτινς προσέδωσε πνοή στην γραμμή κρούσης των γηπεδούχων. Ο δεύτερος μάλιστα ήταν αυτός ο οποίος στο 77΄ έστρωσε στον Νάτσο που δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ για τους γηπεδούχους μετατρέποντας σε… ροντέο το υπόλοιπο της αναμέτρησης, αφού πλέον χρειαζόντουσαν μόλις ένα γκολ για να πανηγυρίσουν την πρόκριση!

Κάπου εκεί όμως ο 23χρονος στόπερ Μπακαρί Κονέ (αγωνίστηκε στη θέση του τραυματία Κρις) ο οποίος μετεγράφηκε από την Γκινγκάμπ μόλις πριν ένα δεκαήμερο, θέλησε να δικαιολογήσει όχι μόνο με το καλημέρα, αλλά με… το παραπάνω τα λεφτά που δαπανηθήκαν για τη μεταγραφή του, κάνοντας του… κεφαλιού του μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κάλστρομ τρία λεπτά πριν εκπνεύσει η κανονική διάρκεια της αναμέτρησης, βάζοντας παράλληλα ταφόπλακα στα όνειρα των Ρώσων.

ΡΟΥΜΠΙΝ ΚΑΖΑΝ: Ριζίκοφ, Καλέσιν, Σαρόνοφ, Κβερβέλια, Καραντενίζ, Λεμπεντένκο (69΄Μάρινς), Νέμοφ, Νόμποα, Νάτσο, Κίσλιακ, Ντιάντιουν ( 69’Μεντβέτεφ)

ΛΙΟΝ: Λιορίς, Ρεβεγιέ, Σισοκό, Κονέ , Λοβρέν, Κάλστρομ, Μπάστος, Γκονσαλόν, Γκομίς(83΄Πιάνιτς), Μπριάντ, Λόπεζ(90΄Πιέντ)

Το Eurojackpot μοιράζει απόψε 120 εκατ. ευρώ  - Στις 21:15 η κλήρωση
Ολυμπιακός: Χωρίς Παπανικολάου κόντρα στην Μπαρτσελόνα - Ταξίδεψε στην Ισπανία ο Ουόκαπ
Γιώργος Λυγγερίδης: Τι περιλαμβάνει η δικογραφία - Η πορεία του «μαύρου» χρήματος
Μακάμπι: Χαλάρωμα και πανέτοιμη για τον Παναθηναϊκό AKTOR