Wimbledon: "Βασιλιάς" Αλκαράθ νίκησε τον Τζόκοβιτς! (Videos)

Wimbledon: Μετά από αγώνα διαφήμιση του τένις ο Αλκαράθ επικράτησε 3-2 του Τζόκοβιτς και κατέκτησε το σπουδαίο τουρνουά.

Το next big thing του τένις, έπαψε να είναι… next. Ο 20χρονος Κάρλος Αλκαράθ στον μεγάλο τελικό του Wimbledon, επικράτησε μετά από εκπληκτικό αγώνα του τεράστιου Νόβακ Τζόκοβιτς. Ο Ισπανός με 3-2 σετ και ματς διαφήμιση του αθλήματος, έγινε ο «βασιλιάς» στο σπουδαίο Grand Slam.

Η τεράστια νίκη ήρθε με 1-6, 7-6(6), 6-1, 3-6, 6-4, σε αγώνα που διήρκησε 4 ώρες και 45 λεπτά. Με τον τρόπο αυτό ο Αλκαράθ στα 20 του χρόνια κατακτά για πρώτη φορά το Wimbledon. Ο Τζόκοβιτς έχασε την ευκαιρία για το 24ο Grand Slam της τεράστιας καριέρας του.

Ο τελικός άρχισε με τον «Νόλε» να κάνει… πλάκα και να κατακτά εύκολα το πρώτο. Ο Αλκαράθ αντέδρασε και έδειξε το απίστευτο ταλέντο του. Στο τάι μπρέικ ισοφάρισε σε 1-1 και κατέκτησε με άνεση το τρίτο σετ για να πάρει προβάδισμα. Ο Τζόκοβιτς παρότι έχανε ενέργεια, έδειξε την κλάση του ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Το break που έκανε ο Αλκαράθ ήταν καθοριστικό και έκρινε τα πάντα, αναγκάζοντας τον Τζόκοβιτς στην πρώτη του ήττα στο τουρνουά της Αγγλίας μετά από 34 παιχνίδια!

Elite League: Στο Final 4 ο Ηρακλής ολοκληρώνονται τη μεγάλη ανατροπή
Στέφανος Ντούσκος: Πρόκριση στον τελικό του σκιφ στο Ευρωπαϊκό του Ζέγκεντ - Η ώρα και το κανάλι
Παναθηναϊκός: Πολλές απουσίες για Άρη, μόνος στόπερ στην αποστολή ο Βίτορ Ούγκο!
Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός: Live Streaming το Game 5 των τελικών της Volley League γυναικών