Euro Cup Πόλο: Λύγισε τη Βάσας κι ελπίζει ο Πανιώνιος - Oργή για τα θύματα στα Τέμπη (pics)

Euro Cup Πόλο: Ο Πανιώνιος επικράτησε 9-8 της ουγγρικής Βάσας.

Δύο προσωπικά και πανομοιότυπα γκολ του Αλέξανδρου Γούνα στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, χάρισαν στον Πανιώνιο τη νίκη με 9-8 επί της Βάσας, στον πρώτο ημιτελικό του Euro Cup ανδρών στην υδατοσφαίριση.

Στο κατάμεστο και «φλεγόμενο» κολυμβητήριο της Νέας Σμύρνης, όπου επικρατούσε οργή για την τραγωδία στα Τέμπη και αναρτήθηκε πανό (δείτε τη photo gallery), οι «κυανέρυθροι» είχαν το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, μέχρι που η ουγγρική ομάδα, με τη μεγάλη εμπειρία και την ποιότητα των παικτών της, κατάφερε να επιστρέψει από το -3 και με ένα σερί 4-0 να προηγηθεί 8-7. Ο διεθνής Ελληνας περιφερειακός είπε όμως την τελευταία λέξη και επιτρέπει στον «Ιστορικό» να ταξιδέψει με ελπίδες στη Βουδαπέστη για τη ρεβάνς (22/3).

Οι παίκτες του Κώστα Δήμου εκμεταλλεύθηκαν την ορμή που τους δίνει η έδρα, αιφνιδίασαν τους Ούγγρους και προηγήθηκαν 3-0 στο ξεκίνημα και 5-2 στο τέλος του πρώτου οκταλέπτου, με πολύτιμη συνεισφορά σε άμυνα και επίθεση από τους 20χρονους Ιάσονα Νταλάπα και Παναγώτη Μπουζαλά. Στη δεύτερη περίοδο ο Σλόμπονταν Νίκιτς αντικατέστησε τον πολύπειρο Ολυμπιονίκη τερματοφύλακα Μπράνιβλαβ Μίτροβιτς με τον νεαρό Μάρτον Μίσεϊ και η Βάσας έδειξε σημεία ανάκαμψης, αλλά ο Πανιώνιος με καλές άμυνες κράτησε το «πάνω χέρι» και ολοκλήρωσε το ημίχρονο προηγούμενος 6-4.

Η αμυντική υπερπροσπάθεια των «κυανέρυθρων», απέναντι σε έναν αντίπαλο με πιο δυνατά κορμιά, έφερε σταδιακά κούραση και αυτό κόστισε στην επίθεση, όπου μετά την πρώτη περίοδο ο Πανιώνιος δυσκολεύτηκε πάρα πολύ. Η Βάσας κατάφερε με γκολ του Ναγκάεφ στο τέλος του τρίτου οκταλέπτου να μειώσει για πρώτη φορά στο γκολ (7-6) και στην τελευταία περίοδο ολοκλήρωσε την ανατροπή και προσπέρασε 8-7, με γκολ των Κόναρικ και Μπάτορι σε παίκτη παραπάνω.

Με τους παίκτες του Πανιωνίου να δείχνουν εξαντλημένοι, οι Μαγυάροι έδειχναν να κρατούν στα χέρια τους τη νίκη-μισή πρόκριση. Λογάριαζαν όμως χωρίς τον Γούνα. Ο πολύπειρος περιφερειακός πήρε την κατάσταση στα χέρια του και, αφού πρώτου του ακυρώθηκε ένα γκολ στον παίκτη παραπάνω, κατάφερε με εξάμετρο στα 43΄΄ πριν τη λήξη να ισοφαρίσει. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν τη μπάλα τέσσερα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, ο Δήμου κάλεσε τάιμ-άουτ και ο Γούνας υποδέχθηκε τη μπάλα στο ίδιο ακριβώς σημείο, κέρδισε αποβολή και εκτέλεσε απευθείας, νικώντας τον Μίσεϊ και «γράφοντας» το τελικό 9-8, ένα δευτερόλεπτο πριν τη λήξη, μέσα σε πανδαιμόνιο.

Τα οκτάλεπτα: 5-2, 1-2, 1-2, 2-2

Διαιτητές: Ομε (Γερμανία), Χαουμαντρέου (Ισπανία)

Οι συνθέσεις:

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Κώστας Δήμου): Λιμαράκης, Κοπελιάδης, Μπουζαλάς 1, Γκιουβέτσης, Μπιτάτζε 1, Νταλάπας 2, Καλαϊτζής 1, Μουρατίδης, Παπάκος, Γούνας 4, Σπούνερ, Καπετανάκης, Αναγνώστου

ΒΑΣΑΣ (Σλόμπονταν Νίκιτς): Μίτροβιτς, Μπργκούλιαν 1, Ζερινβάρι, Ραντζέλοβιτς 1, Κόναρικ 3, Μέζεϊ, Σιμόν, Ναγκάεφ 1, Ερντελι, Μπάτορι 2, Μπέντο, Σελντμάγερ, Μίσεϊ

ΟΠΑΠ Forward: Ψήφος εμπιστοσύνης στη γυναικεία επιχειρηματικότητα
Παναθηναϊκός AKTOR: Θα θυμίζει Euroleague το ΟΑΚΑ για το ματς με το Περιστέρι!
Δικαίωση 10 εκατομμυρίων ευρώ για τον Κριστιάνο Ρονάλντο
Αυστραλία: Εκτός κινδύνου ο 21χρονος ποδοσφαιριστής που κατέρρευσε στην προπόνηση