ATP Finals - Αντρέι Ρούμπλεφ: «Δεν ξέρω αν έχω λίγα εργαλεία. Καλύτερος συνολικά ο Τσιτσιπάς»
Twitter: ATP tour

Ο Αντρέι Ρούμπλεφ ήταν ο νικητής στην χθεσινοβραδινή αναμέτρηση κόντρα στον Στέφανο Τσιτσιπά με τον Έλληνα τενίστα να τον κατηγορεί για έλλειψη προσόντων και τον Ρώσο να δίνει τη δική του απάντηση.

Ο 24χρονος, Νο 3 της παγκόσμιας κατάταξης, γνώρισε την πρώτη του ήττα από τον Ρούμπλεφ με 2-1 σετ ωστόσο ήταν καθοριστική καθώς τον «πέταξε» εκτός ημιτελικών στα ATP Finals που διεξάγονται στο Τορίνο, κάτι που δεν άρεσε πολύ στον «Τσίτσι» και προέβη σε κάποιες δηλώσεις που δεν έμειναν αναπάντητες. Συγκεκριμένα ο Έλληνας πρωταθλητής είπε πως ο αντίπαλός του «κατάφερε να επικρατήσει με τα λίγα εργαλεία που έχει στο παιχνίδι του. Ήταν σε θέση να τα αξιοποιήσει και να πάρει τη νίκη»!

Ερωτηθείς ο Ρούμπλεφ αν ενστερνίζεται την άποψη του αντιπάλου του είπε πως δεν νομίζει πως κάτι τέτοιο ισχύει και συγκεκριμένα τόνισε:

«Δεν ξέρω αν έχω λίγα εργαλεία. Αν κοιτάξει κάποιος τα στατιστικά θα δει πως το backhand δεν είναι καλύτερο από το δικό μου και το forehand επίσης δεν είναι καλύτερο από το δικό μου. Το σερβίς του είναι γρήγορο αλλά όχι καλύτερο από το δικό μου. Είναι πιο γρήγορος. Αλλά αν δει κάποιος τις καλύτερες μπαλιές δε νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο. Φυσικά είναι καλύτερος από εμένα συνολικά αφού είναι και ψηλότερα στο ranking και έχει καλύτερα αποτελέσματα. Αυτό είναι εμφανές. Δεν υπάρχει αμφιβολία για αυτό. Αλλά δεν νομίζω πως τον νίκησα με λίγα εργαλεία. Όλα τα ματς μας είναι σκληρά. Φέτος έχασα από εκείνον δύο φορές στα τρία σετ και τώρα τον νίκησα στα τρία σετ. Πάντα παίζουμε σκληρά ματς. Μόνο στον τελικό του Μόντε Κάρλο έπαιξε πολύ καλά και με «διέλυσε» εύκολα. Αλλά σε όλα τα άλλα ματς ήταν δύσκολο».

Eurovision: Tο BBC αποθέωσε την Μαρίνα Σάττι και το «Ζάρι»