CEV Challenge Cup: Με «ηγέτη» Πετρέα προκρίθηκε στους «16» ο Παναθηναϊκός
EUROKINISSI

Ο Γιώργος Πετρέας ήταν εξαιρετικός και ο Παναθηναϊκός προκρίθηκε στους «16» του Challenge Cup

Με την πρόκριση από την έδρα της Οντολένα Βόντα έφυγε ο Παναθηναϊκός καθώς πήρε τα δυο σετ που ήθελε και τη νίκη με 1-3 σετ κόντρα στους Τσέχους και θα συνεχίσει την ευρωπαϊκή του πορεία στους «16» του CEV Challenge Cup όπου και θα αντιμετωπίσει την Μπέργκεν.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους «πράσινους» ήταν ο Γιώργος Πετρέας, ο οποίος με εκπληκτική εμφάνιση και τέσσερα σερί μπλοκ εκεί που η μπάλα «έκαιγε» στο τρίτο σετ με το σκορ στο 1-1 έδωσε την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό να το κατακτήσει και να σφραγίσει την πρόκριση για την επόμενη φάση.

Πλέον η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου που έχει ως στόχο φυσικά να φτάσει όσο πιο ψηλά γίνεται στην διοργάνωση θα αντιμετωπίσει την νορβηγική Μπέργκεν με φόντο την είσοδο στην οκτάδα του CEV Challenge Cup.

Οι γηπεδούχοι παρουσίασαν μια δυναμική στην έδρα τους και δυσκόλεψαν σε κάποια σημεία τους «πράσινους» καθώς πήραν προβάδισμα με 1-0 στα σετ ενώ παράλληλα ήταν μπροστά στο σκορ με 19-18 ενώ τα σετ ήταν 1-1.

Στο αγωνιστικό κομμάτι στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός δεν παρουσιάστηκε έτοιμος. Κρατούσε μια υποτυπώδη επαφή με το σκορ μέχρι το 13-8 ωστόσο έμεινε ακόμα πιο πίσω στο σκορ με αποτέλεσμα να χάσει εύκολα με 25-15 κάνοντας το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε πλήρως στο δεύτερο σετ και οι «πράσινοι» μπήκαν στις…ανάγκες του παιχνιδιού . Δυσκολεύτηκαν και πάλι και ήταν μαζί με τον αντίπαλο μέχρι το 19-19 όμως στους κρίσιμους πόντους οι «τριφυλλοφόροι» έδειξαν ψυχή και χαρακτήρα και τελικά το κατέκτησαν με 21-25 και ισοφάρησαν σε 1-1 σετ.

Σε ότι αφορά το τρίτο σετ η Οντολένα κατάφερε και είχε το προβάδισμα στην αρχή με 7-5 και κατόπιν με 13-9. Η πρόκριση πάντως εξασφαλίστηκε σε λίγους πόντους όταν οι γηπεδούχοι είχαν προβάδισμα με 18-17 το οποίο μετατράπηκε σε 18-21 υπέρ του Παναθηναϊκού.

Στους επόμενους πόντους οι «πράσινοι» ήταν σοβαροί και κατέκτησαν το σετ με 21-25 μην αφήνοντας περιθώρια αμφισβήτησης από την Οντολένα.

Αναφορικά με το τέταρτο σετ ο Παναθηναϊκός καθάρισε το ματς και το σετ με 19-25 και έγραψε το τελικό 1-3 στα σετ.

Τα σετ: 1-3 (25-15, 21-25, 21-25, 19-25)

ΟΝΤΟΛΕΝΑ ΒΟΝΤΑ (Μάρτσιν Κρις): Κάρμοντι 2 (2/6 επ.), Χλάντικ 23 (22/28 επ., 1 άσσος), Σουλτς 14 (10/27 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 36% υπ. - 18% άριστες), Τσάνσι 1 (1 άσσο), Σβόμποντα 9 (6/15 επ., 2 άσσο1, 1 μπλοκ, 32% υπ. - 18% άριστες), Φεράρο 6 (5/10 επ., 1 μπλοκ) / Γιέζεκ (λ, 63% υπ. - 50% άριστες), Χάντραβα (λ), Σεβαλιέ 1 (1/6 επ., 41% υπ.-29% άριστες), Τόμαν 4 (3/10 επ., 1 άσσος), Χόρακ 2 (2/2 επ.) Γιατσνίτσκι, Τσούκουρ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 8 (5/15 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 42% υπ.-25% άριστες), Πετρέας 7 (2/6 επ., 1 άσσο, 4 μπλοκ), Γιάκομπσεν 4 (2/5 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 11 (10/13 επ., 1 μπλοκ), Φράγκος 9 (9/17 επ., 43% υπ.-14% άριστες), Ερνάντεζ 17 (15/30 επ., 2 άσσοι) / Κωστόπουλος (λ, 50% υπ.-38% άριστες), Σερεμέτης, Γεωργίου, Μπάσης 2 (2/3 επ.), Μάρκου 3 (3/6 επ.).

AEK: Η όμορφη «κιτρινόμαυρη» ιστορία του Τάσου με τη φανέλα του Σαμπανάτζοβιτς
Γκιώνης: Συγκλονιστική φωτογραφία με την ελληνική σημαία μετά την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες