Euro Cup πόλο Ανδρών: Ευρωπαϊκό ξεκίνημα για ΠΑΟΚ, Απόλλωνα και Υδραϊκό
Eurokinissi

Euro Cup πόλο Ανδρών: Ευρωπαϊκό ξεκίνημα για ΠΑΟΚ, Απόλλωνα και Υδραϊκό

Στην ευρωπαϊκή μάχη ρίχνονται σήμερα τρεις ελληνικές ομάδες στο πόλο.

Με τη συμμετοχή τριών ελληνικών ομάδων στην Α΄ προκριματική φάση, ξεκινά σήμερα (13/10) η φετινή σεζόν του Euro Cup ανδρών στην υδατοσφαίριση. Στην επιστροφή του στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις μετά από 12 χρόνια, ο ΠΑΟΚ θα φιλοξενήσει στο Ποσειδώνιο κολυμβητήριο της Θεσσαλονίκης τον 1ο όμιλο και μοιάζει να συγκεντρώνει αρκετές πιθανότητες να καταλάβει μία από τις τέσσερις θέσεις που οδηγούν στον επόμενο γύρο.

Ο θεωρητικά ισχυρότερος αντίπαλος του «Δικεφάλου του Βορρά» είναι η κροατική Σολάρις Σίμπενικ, ενώ αρκετά δυνατή αναμένεται να εμφανιστεί η γαλλική Μονπελιέ. «Αγνωστος Χ» του ομίλου είναι η ισπανική Ετσέιδε (ομάδα που εδρεύει στην Τενερίφη), με τη γερμανική Λούντβιχσμπουργκ και την ολλανδική Ντε Τσάαν να δείχνουν (στα... χαρτιά τουλάχιστον) πιο αδύναμες.

Αν και είναι θεωρητικά η πιο δυνατή από τις τρεις ελληνικές ομάδες, ο Απόλλων Σμύρνης θα έχει δύσκολο έργο στη Βαρκελώνη, καθώς ο 4ος όμιλος είναι σίγουρα ο πιο δύσκολος της Α΄ προκριματικής φάσης, με την Κόζιτσε από τη Σλοβακία να είναι ο «αδύναμος κρίκος». Η ομάδα του Νίκου Δεληγιάννη θα χρειαστεί να περάσει άλλον έναν αντίπαλο για να προκριθεί, αλλά αυτό μόνο εύκολο δεν θα είναι. Στο δρόμο της «αμφίβιας ταξιαρχίας» θα βρεθούν ο Ερυθρός Αστέρας (με τον οποίον υπάρχουν ανοιχτοί... λογαριασμοί από τα περσινά προκριματικά του Champions League, όταν ο Απόλλων κατήγγειλε επίσημα συμπαιγνία των Σέρβων με τη Μλάντοστ Ζάγκρεμπ, προκειμένου να τον αφήσουν εκτός), η ιταλική Τριέστε, η ισπανική Μεντιτεράνι (που είναι και η οικοδέσποινα του ομίλου) και η ουγγρική Βαζούτας, δηλαδή εκπρόσωποι από τέσσερις παραδοσιακές δυνάμεις της ευρωπαϊκής υδατοσφαίρισης.

Για τον Υδραϊκό, τέλος, η φετινή συμμετοχή του στο Euro Cup μοιάζει... πολυτέλεια, δεδομένης της σημαντικής αποδυνάμωσης της ομάδας, που αναμένεται να παλέψει για την παραμονή της στην Α1. Ο σύλλογος της Υδρας θα αγωνιστεί στον 2ο όμιλο, στις Συρακούσες, με αντιπάλους την ιταλική Ορτίτζια, την ουγγρική Τσόλνοκι, τη σερβική Παρτιζάν και τη γαλλική Πεϊ Ντ΄ Ε, ενώ αποσύρθηκε από τους αγώνες η ολλανδική Λέιντεν. Ακόμη κι έτσι, δύσκολα το συγκρότημα του Νίκου Καραμάνη θα αποφύγει την τελευταία θέση.

Ο 3ος όμιλος, ο μόνος χωρίς ελληνική συμμετοχή, θα γίνει στο Κράνι της Σλοβενίας, με τη συμμετοχή της γηπεδούχου Τρίγκλαβ, της ισπανικής Τεράσα, της γαλλικής Στρασμπούρ, της ουγγρικής Χόνβεντ, της ιταλικής Παλέρμο και της σερβικής Βάλις.

Οι πρώτοι τέσσερις από κάθε όμιλο προκρίνονται στη Β΄ προκριματική φάση, όπου θα ενταχθούν και οκτώ ομάδες προερχόμενες από τον Β΄ προκριματικό του Champions League. Οσες ομάδες αποκλειστούν σε αυτό το γύρο του Euro Cup, συνεχίζουν στο νεοσύστατο Challenger Cup.

Το πρόγραμμα των τριών ομίλων με ελληνικό ενδιαφέρον:

1ος ΟΜΙΛΟΣ (Θεσσαλονίκη)

ΠΕΜΠΤΗ 13/10 (1η αγωνιστική)

18:00 Σολάρις (Κροατία)-Λούντβιχσμπουργκ (Γερμανία)
19:15 Μονπελιέ (Γαλλία)-Ετσέιδε (Ισπανία)
20:30 ΠΑΟΚ-Ντε Τσάαν (Ολλανδία)

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 14/10 (2η αγωνιστική)

18:00 Σολάρις-Ντε Τσάαν
19:15 Λούντβιχσμπουργκ-Μονπελιέ
20:30 ΠΑΟΚ-Ετσέιδε

ΣΑΒΒΑΤΟ 15/10 (3η αγωνιστική)

09:30 Σολάρις-Μονπελιέ
10:45 Ετσέιδε-Ντε Τσάαν
12:00 ΠΑΟΚ-Λούντβιχσμπουργκ

ΣΑΒΒΑΤΟ 15/10 (4η αγωνιστική)

18:00 Ετσέιδε-Σολάρις
19:15 Ντε Τσάαν-Λούντβιχσμπουργκ
20:30 ΠΑΟΚ-Μονπελιέ

ΚΥΡΙΑΚΗ 16/10 (5η αγωνιστική)

09:30 Λούντβιχσμπουργκ-Ετσέιδε
10:45 Ντε Τσάαν-Μονπελιέ
12:00 ΠΑΟΚ-Σολάρις

2ος ΟΜΙΛΟΣ (Συρακούσες/Ιταλία)

ΠΕΜΠΤΗ 13/10 (1η αγωνιστική)

16:00 ΥΔΡΑΪΚΟΣ-Ορτίτζια (Ιταλία)
17:30 Παρτιζάν Βελ. (Σερβία)-Πεϊ Ντ΄ Ε (Γαλλία)
Ρεπό: Τσόλνοκι (Ουγγαρία)

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 14/10 (2η αγωνιστική)

10:30 Τσόλνοκι-Παρτιζάν Βελ.
12:00 Πεϊ Ντ΄ Ε-ΥΔΡΑΪΚΟΣ
Ρεπό: Ορτίτζια

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 14/10 (3η αγωνιστική)

17:00 Παρτιζάν Βελ.-Ορτίτζια
18:30 Πεϊ Ντ΄ Ε-Τσόλνοκι
Ρεπό: ΥΔΡΑΪΚΟΣ

ΣΑΒΒΑΤΟ 15/10 (4η αγωνιστική)

16:00 Τσόλνοκι-Ορτίτζια
17:30 ΥΔΡΑΪΚΟΣ-Παρτιζάν Βελ.
Ρεπό: Πεϊ Ντ΄ Ε

ΚΥΡΙΑΚΗ 16/10 (5η αγωνιστική)

10:30 ΥΔΡΑΪΚΟΣ-Τσόλνοκι
12:00 Ορτίτζια-Πεϊ Ντ΄ Ε
Ρεπό: Παρτιζάν Βελ.

4ος ΟΜΙΛΟΣ (Βαρκελώνη/Ισπανία)

ΠΕΜΠΤΗ 13/10 (1η αγωνιστική)

18:30 Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)-Κόζιτσε (Σλοβακία)
20:10 ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ-Βαζούτας (Ουγγαρία)
21:50 Τριέστε (Ιταλία)-Μεντιτεράνι (Ισπανία)

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 14/10 (2η αγωνιστική)

18:30 Κόζιτσε-Βαζούτας
20:10 Ερυθρός Αστέρας-Τριέστε
21:50 ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ-Μεντιτεράνι

ΣΑΒΒΑΤΟ 15/10 (3η αγωνιστική)

10:30 ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ-Τριέστε
12:10 Βαζούτας-Ερυθρός Αστέρας
13:50 Μεντιτεράνι-Κόζιτσε

ΣΑΒΒΑΤΟ 15/10 (4η αγωνιστική)

18:30 ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ-Ερυθρός Αστέρας
20:10 Τριέστε-Κόζιτσε
21:50 Μεντιτεράνι-Βαζούτας

ΚΥΡΙΑΚΗ 16/10 (5η αγωνιστική)

10:30 Τριέστε-Βαζούτας
12:10 ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ-Κόζιτσε
13:50 Ερυθρός Αστέρας-Μεντιτεράνι



Σε τι τιμές θα κυμανθούν τα σαρακοστιανά - Ποια προϊόντα θα μπουν στο καλάθι του νοικοκυριού
Σε τι τιμές θα κυμανθούν τα σαρακοστιανά - Ποια προϊόντα θα μπουν στο καλάθι του νοικοκυριού
Super League: Αυτοί θα χάσουν το Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός | Οι τιμωρημένοι της πρεμιέρας
Super League: Αυτοί θα χάσουν το Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός | Οι τιμωρημένοι της πρεμιέρας
Καιρός: Έρχονται ισχυρές καταιγίδες και χιόνια - Πού χρειάζεται προσοχή
Καιρός: Έρχονται ισχυρές καταιγίδες και χιόνια - Πού χρειάζεται προσοχή
Εμμανουήλ Καραλής: Η αποθεωτική υποδοχή κι η αγκαλιά του Τεντόγλου – «Χεστ… πάνω μου στην αρχή»
Εμμανουήλ Καραλής: Η αποθεωτική υποδοχή κι η αγκαλιά του Τεντόγλου – «Χεστ… πάνω μου στην αρχή»
©2011-2024 Onsports.gr - All rights reserved