Astana Open: Ο Τζόκοβιτς αντίπαλος του Τσιτσιπά στον τελικό

Astana Open: Ο Νόβακ Τζόκοβιτς θα κοντραριστεί με τον Στέφανο Τσιτσιπά στον τελικό – Αποχώρησε ο Μεντβέντεφ στον ημιτελικό με τον Σέρβο.

Γνωστός έγινε ο αντίπαλος του Στέφανου Τσιτσιπά για τον τελικό του Astana Open. Ο Έλληνας τενίστας θα αντιμετωπίσει τον Νόβακ Τζόκοβιτς την Κυριακή (9/10) στις 13:30. Ο Σέρβος πέρασε στον τελικό μετά την αποχώρηση του Μεντβέντεφ στον μεταξύ τους ημιτελικό.

Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός και κρεμόταν από μια κλωστή. Τζόκοβιτς και Μεντβέντεφ ήταν στο 1-1 στα σετ. Ακριβώς τη στιγμή που ο «Νόλε» ισοφάρισε το τάι μπρέικ του δεύτερου σετ, ο Μεντβέντεφ πλησίασε τον Σέρβο και τον ενημέρωσε πως δεν μπορεί να συνεχίσει.

Οι λόγοι δεν έχουν ξεκαθαριστεί ακόμη, αν και όπως όλα δείχνουν υπήρχαν ενοχλήσεις που δεν επέτρεψαν στον Ρώσο τενίστα να ολοκληρώσει τον ημιτελικό. Ο Τζόκοβιτς ήταν απορημένος, όμως κάπου εκεί ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση με τον Σέρβο να παίρνει το εισιτήριο για τον τελικό.

Οι δύο αθλητές έχασαν σετ για πρώτη φορά στο τουρνουά της Αστάνα. Έστω και με αυτό τον τρόπο, ο Τζόκοβιτς «έκλεισε» θέση για τον τελικό όπου τον περιμένει ο Τσιτσιπάς.

Στέφανος Τσιτσιπάς και Μαρία Σάκκαρη αγωνίζονται στο Madrid Open - Η ώρα και το κανάλι των αγώνων
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε τoυς αγώνες επιβίωσης στη Super League
Ο... τελικός ΠΑΟΚ - ΑΕΚ κι ο «μύθος» Πετρούνιας: Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων
NBA: Πιο σκληροί οι Μάβερικς σε επεισοδιακό ματς, θυρίαρχοι Τίμπεργουλφς – Δείτε τα highlights