Open Τελ Αβίβ: Σαρωτικός ο Νόβακ Τζόκοβιτς στην επιστροφή του στο tour, και 27η νίκη στο 2022
Intime.gr

Μπορεί να αγωνίστηκε πριν λίγες ημέρες στο «συλλεκτικό» Laver Cup ωστόσο η επίσημη επιστροφή του Νόβακ Τζόκοβιτς στο tour έγινε χθες, Πέμπτη 29/9, το βράδυ μετά από 81 ημέρες απουσίας, και συνοδεύτηκε από την 27η νίκη του μέσα στο 2022.

Ο Σέρβος σούπερ σταρ έχασε μόλις τρία game στο ματς κόντρα στον Πάμπλο Αντουχάρ, και προκρίθηκε στους «8» του τουρνουά Open, που διεξάγεται στο Τελ Αβίβ.

Ο35χρονος κάτοχος των 21 Grand Slam δεν «ίδρωσε» καν και επικράτησε με 6-0, 6-3 του  36χρονου Ισπανού, Νο 115 στον κόσμο σε 97 λεπτά.

Ο «Νόλε» επέστρεψε επίσημα στους αγώνες της ATP μετά τις 10 Ιουλίου και τον τελικό του Wimbledon, καθώς απουσίαζε από τα Αμερικάνικα τουρνουά λόγο της επιλογής του να μην εμβολιαστεί για να μπορέσει να εισέλθει στις ΗΠΑ.

Ο Τζόκοβιτς έκλεισε το ματς με μόλις 8 αβίαστα λάθη, 29 winners και χάνοντας μόλις 13 πόντους στο πρώτο σετ το οποίο πήρε 6-0 μέσα σε 29 λεπτά! Ο Ισπανός ήταν πιο ανταγωνιστικός στο δεύτερο, αλλά ο «Νόλε» δεν του επέτρεψε να χαρεί πολύ και μετά το 3-3 πήρε τρία σερί game για να κλείσει τον αγώνα και να πανηγυρίσει την 27η νίκη του μέσα στη σεζόν.

Champions League: Φαβορί η Παρί Σεν Ζερμέν, ονειρεύεται η Ντόρτμουντ – Η ώρα και το κανάλι
Στίβος: Τρίτη θέση για την Τζένγκο στην Ουέλβα
Λουίς Ενρίκε: «Η ομάδα μου είναι θαρραλέα, να μην δούμε την πίεση ως απειλή»
Πόλο: Στα ημιτελικά ο Εθνικός, 11-10 τη Γλυφάδα σε ματς - θρίλερ