Ελλάδα – Κροατία 3-0: Mε τρομερή εμφάνιση πάει φουλ για Eurovolley (videos)
INTIME.GR

Η Εθνική βόλεϊ ανδρών έκανε ότι ήθελε την Κροατία επικρατώντας 3-0 σετ και έβαλε τις βάσεις για πρόκριση στα τελικά του Eurovolley

Η Εθνική βόλεϊ ανδρών, μετά από μια επιβλητική εμφάνιση επικράτησε άνετα της Κροατίας με 3-0 σετ στο κατάμεστο ΔΑΚ Γλυφάδας και έκανε το δύο στα δύο στον Ε’ προκριματικό όμιλο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος και φουλάρει για το Eurovolley, για τρίτη συνεχόμενη φορά.

Ο αγώνας:

Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα του πρώτου σετ για την Εθνική ανδρών, με το μπλοκ του Ραφαήλ Κουμεντάκη, ο άσσος και η κόντρα επίθεση του Γιώργου Τζιουμάκα να αναγκάζουν τους Κροάτες στο πρώτο τους τάιμ άουτ (6-2). Η πίεση από τη γραμμή των εννέα μέτρων συνεχίστηκε, με τους Έλληνες διεθνείς να είναι αποτελεσματικοί και στην κόντρα επίθεση, με την διαφορά να φτάνει στο +8 στα μισά του σετ (13-5). Ο Μάρκος Γαλιώτος τροφοδοτούσε με επιτυχία όλους τους συμπαίκτες του, το σερβίς της γαλανόλευκης συνέχισε να δημιουργεί πολλά προβλήματα στην υποδοχή και στην ανάπτυξη της Κροατικής επίθεσης, για το 1-0 σετ με 25-12.

Ανατροπή από 5-12 για την Ελλάδα

Στο δεύτερο σετ η Κροατία αντέδρασε και με πίεση στο σερβίς δυσκόλεψε τους Έλληνες διεθνείς που βρέθηκαν από νωρίς να κυνηγούν στο σκορ (0-4, 5-12) αναγκάζοντας τον Ιταλό ομοσπονδιακό τεχνικό να ξοδέψει τα δύο του τάιμ άουτ μέχρι εκείνο το σημείο, κάνοντας παράλληλα και αλλαγή πασαδόρου, με τον Σταύρο Κασαμπαλή να περνάει στο παιχνίδι. Η Εθνική μας ομάδα ξεκίνησε την αντεπίθεσή της, με τον Ραφαήλ Κουμεντάκη με εντυπωσιακό μονό μπλοκ στον Λέο Άντριτς να φέρνει το σετ στα ίσια (20-20). Τα λάθη στο σερβίς κρατούσαν την Κροατία στο σετ, με τον Γιώργο Τζιουμάκα να είναι αλάνθαστος στην επίθεση. Ο Σταύρος Κασαμπαλής με άσσο έδωσε το προβάδισμα και το σετ μπολ στην Ελλάδα (24-23) και στη συνέχεια με άουτ επίθεση της Κροατίας ήρθε το 2-0 σετ με 25-23.

Αποβολή και καθαρή νίκη της Εθνικής

Δεν έλειψαν τα νεύρα από την αναμέτρηση, καθώς με το σκορ στο 8-6 ο Μιχάλι πέρασε με απειλητικές διαθέσεις προς τη πλευρά της Ελλάδας και τιμωρήθηκε με αποβολή από τον αγώνα από τον Ουκρανό διαιτητή Σέρι Χούλκα, ενώ ο Θανάσης Πρωτοψάλτης δέχθηκε τη κόκκινη κάρτα και το σκορ έγινε 8-7. Με συνεχομενα μπλοκ από Ραφαήλ Κουμεντάκη, Γιώργο Τζιουμάκα και άσσο από τον Γιώργο Πετρέα η διαφορά ανέβηκε στο +4 (11-7), με την Εθνική μας ομάδα να ανεβάζει την απόδοσή της για το τελικό 3-0 σετ με 25-15.

Διαιτητές: Σέρχι Χούλκα (Ουκρανία), Ραφαέλ Γκονζάλεζ Ταβάρες (Ισπανία)

Τα σετ: 3-0 (25-12, 25-23, 25-15) σε 78΄.

*Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν: 6 άσσοι, 39 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων και της Κροατίας προήλθαν: 0 άσσοι, 21 επιθέσεις, 3 μπλοκ, 26 λάθη αντιπάλων.

ΕΛΛΑΔΑ (Ντάντε Μπονιφάντε): Πετρέας 4π. (3/3επ., 1 άσσοι), Τζιουμάκας 21 (15/23επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 10 (6/15επ., 4 μπλοκ, 48%υπ., 38%αρ.), Βουλκίδης 8 (8/8επ.), Γαλιώτος, Πρωτοψάλτης 7 (6/13επ., 1 μπλοκ, 83%υπ., 83%αρ.) / Κοκκινάκης (λ. - 88%υπ., 88%αρ.), Κασαμπαλής 3 (1/1επ., 1 μπλοκ, 1 άσος).

ΚΡΟΑΤΙΑ (Τσέντριτς Έναρντ): Νικάσεβιτς 2π. (1/1επ., 1 μπλοκ), Μπακόνι, Σέντλατσεκ 7 (5/15επ., 2 μπλοκ, 36%υπ., 21%αρ.), Σεστάν, Ντίρλιτς 3 (3/10επ.), Μιχάλι / Περβάν (λ. - 45%υπ., 23%αρ.), Βίσιτς 1 (1/1επ.), Χάνζιτς, Αντριτς 7 (7/15επ.), Ζελίκοβιτς 4 (4/6επ., 45%υπ., 36%αρ.).

Τα σετ: 25-12, 25-23, 25-15

Δείτε τις φάσεις του αγώνα

Το πλήρες πρόγραμμα του Ε' προκριματικού όμιλου (ώρες Ελλάδας)

Τετάρτη, 03/08/2022

Νορβηγία - Ελλάδα 2-3 (25-19, 27-25, 23-25, 21-25, 09-15)
Κροατία - Κύπρος 3-0 (25-20, 25-16, 25-13)

Σάββατο, 06/08/2022

Κύπρος - Νορβηγία 3-0 (25-19, 27-25, 25-21)

Κυριακή, 07/08/2022

Ελλάδα - Κροατία 3-0 (25-12, 25-23, 25-15)

4. Νορβηγία 0 νίκες-2 ήττες, 1 βαθμός, 2-6 σετ, 170-186 πόντοι

*Από τους 7 προκριματικούς ομίλους στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα 2023 προκρίνονται οι 7 πρώτοι και 5 καλύτεροι δεύτεροι.

Σε περίπτωση ισοβαθμίας των ομάδων τα κριτήρια για τη βαθμολογία είναι κατά σειρά:

1)νίκες
2)βαθμοί
3)συντελεστής σετ
4)συντελεστής πόντων
5)αποτελέσματα στους μεταξύ τους αγώνες

Τελικός Κυπέλλου Ελλάδας: Κεκλεισμένων των θυρών το Παναθηναϊκός-Άρης λόγω του νέου νόμου
Δωρεάν ταξίδια* αξίας 1.000 ευρώ στο opaponline.gr – Έως την Κυριακή οι συμμετοχές
Κύπελλο Ελλάδας: Άναψε «πράσινο» για τελικό με κόσμο ο Αχιλλέας Μπέος - Διαφωνία για τον αριθμό
Ρεάλ Μαδρίτης: Καταγγελία του Ρούντιγκερ μετά τη σύνδεσή του με την ISIS