Boss Open στη Στουτγκάρδη: «Λύγισαν» τα αδέρφια Τσιτσιπά από κούραση και Χούρκαζ/Πάβιτς
Twitter: tsitsidaily

Οι Στέφανος και Πέτρος Τσιτσιπάς αν και κέρδισαν το πρώτο σετ, «λύγισαν» με 2-1 και έχασαν την πρόκριση στους ημιτελικούς του διπλού, στο τουρνουά ATP της Στουτγκάρδης.

Τα δύο αδέλφια ηττήθηκαν με 4-6, 7-6, 10-5 μετά από μεγάλη «μάχη» από τον Πολωνό, Χούμπερτ Χούρκαζ και τον Κροάτη, Μάτε Πάβιτς, ζευγάρι το οποίο βρίσκεται στο Νο 3 του ταμπλό.

Μολονότι οι Στέφανος και Πέτρος Τσιτσιπάς κατέκτησαν το πρώτο σετ με 6-4, στο δεύτερο ηττήθηκαν στο τάι-μπρέικ (7-3) και έτσι όλα κρίθηκαν στο τρίτο και αποφασιστικό σετ, το οποίο παίζεται στους δέκα κερδισμένους πόντους, με τους Χούρκαζ/Πάβιτς να το κατακτούν με 10-5. Έτσι τα δύο αδέρφια δεν κατάφεραν να πάρουν το «εισιτήριο» για την τετράδα του Boss Open στη Στουτγκάρδη.

Υπενθυμίζουμε πως νωρίτερα σήμερα το ελληνικό δίδυμο είχε παίξει και τον υπόλοιπο αγώνα που διακόπηκε χθες λόγω βροχόπτωσης και επικράτησαν των Αντρέ Γκόρανσον (Σουηδία)/Μπεν ΜακΛάχλαν (Ιαπωνία) με 7-6(3), 6-7(4), 10-8.

Τέλος ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα παραμείνει στη Στουτγκάρδη, καθώς αύριο (9/6) αρχίζει τις υποχρεώσεις του στο απλό, αντιμετωπίζοντας στον 2ο γύρο τον Ελβετό Ντόμινικ Στρίκερ.

Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Τα highlights του «ερυθρόλευκου» θριάμβου στο Conference League
Conference League: Η Φιορεντίνα πήρε προβάδισμα για την «OPAP Arena» με γκολ στο 91ο λεπτό
Παναθηναϊκός AKTOR: Ρεκόρ καριέρας ο Σλούκας, κορυφαίος πασέρ στα play offs - Συγκίνηση για τον Πάρη
Παναθηναϊκός AKTOR: Αφιέρωσε τη νίκη στον Πάρη ο Αταμάν - «Στο 5ο ματς το ΟΑΚΑ θα είναι φωτιά»