Roland Garros: «Σαρωτικός» ο υπερασπιστής Τζόκοβιτς - Στους «16» για 13η φορά

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς διέλυσε με 3-0 σετ τον Αλιάζ Μπέντενε σε μια παράσταση για έναν ρόλο στο κορτ Philippe Chatrier που διήρκησε μία ώρα και 44 λεπτά και προκρίθηκε στους «16» του Roland Garros, όπου θα συναντήσει τον Ντιέγκο Σβάρτσμαν.

Ο Σέρβος επικεφαλής της παγκόσμιας κατάταξης παίζοντας για ένα ακόμη ματς ως «μηχανή» επικράτησε με 6-3, 6-3, 6-2 του 32χρονου Σλοβένου και σημείωσε την 84η νίκη στην διοργάνωση, ενώ πήρε το «εισιτήριο» για τον 4ο γύρο του 2ου Grand Slam της χρονιάς για 13η φορά στην καριέρα του.

Ο «Νόλε» είχε 30 winners, 18 αβίαστα λάθη και 9 άσους έναντι 23, 24 και 4 αντίστοιχα του Σλοβένου αντιπάλου του, Νο 195 της παγκόσμιας κατάταξης.

Ο κάτοχος του τίτλου, Νόβακ Τζόκοβιτς παραμένει χωρίς απώλεια σετ στο Γαλλικό Όπεν με τα δύσκολα ωστόσο να ξεκινούν τώρα στην φάση των «16» του Roland Garros, όπου τον περιμένει ο Ντιέγκο Σβάρτσμαν.

Ο 29χρονος Αργεντινός, Νο 16 στον κόσμο, ξεπέρασε χωρίς προβλήματα το εμπόδιο του Βούλγαρου, Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ με 6-3, 6-1, 6-2 σε 2 ώρες και 15 λεπτά. Μάλιστα ο Σβάρτσμαν μετά τον αγώνα ζήτησε από τους διοργανωτές του τουρνουά να του βρουν εισιτήρια για τον τελικό του Champions League μεταξύ Λίβερπουλ και Ρεάλ, που θα γίνει το αύριο (28/5) στο Παρίσι.

NBA: Νέο συμβόλαιο με τους Μάβερικς υπέγραψε ο Κιντ