Κύργιος: Του «γύρισε» το μάτι - Επίθεση στον διαιτητή, διέλυσε τη ρακέτα του (video)

Ξεπέρασε κάθε όριο ο Νικ Κύργιος κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης με τον Γιανίκ Σίνερ σε ένα πρωτοφανές ξέσπασμα.

Ο Νικ Κύργιος έχει απασχολήσει ποικιλοτρόπως με τις αμφιλεγόμενες αντιδράσεις του το κοινό του τένις.

Το βράδυ της Τρίτης τράβηξε και πάλι πάνω του τα βλέμματα για τους λάθος λόγους, καθώς ξεπέρασε κάθε όριο με τη συμπεριφορά του, σε ένα σοκαριστικό ξέσπασμα.

Η μάχη με τον Σίνερ κρατούσε καλά στο πρώτο σετ και θα κρινόταν στο τάι μπρέικ. Σε εκείνο το σημείο με τον αντίπαλό του να προηγείται 5-3 ο Σίνερ τα έβαλε με τον διαιτητή Κάρλος Μπερνάρντεζ, μιλώντας πολύ άσχημα.

Αυτός του επέβαλε point penalty που ουσιαστικά έδωσε τη νίκη στον Σίνερ στο πρώτο σετ. Μόλις ολοκληρώθηκε ο Κύργιος εξαπέλυσε επίθεση προς τον διαιτητή λέγοντας πως δεν μιλούσε σε εκείνον αλλά σε ένα φίλο του, με τον Βραζιλιάνο να του λέει να σταματήσει.

Ο Κύργιος ωστόσο εξεράγη και σε μια σοκαριστική εικόνα, διέλυσε με απίστευτη οργή την ρακέτα του.

Το αποτέλεσμα ήταν ο διαιτητής να του δώσει game penalty και να ξεκινήσει το δεύτερο σετ με break του Σίνερ που ουσιαστικά του έδωσε και την τελική νίκη.