Χειμερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες: «Χρυσός» ο Φεζ στην κατάβαση, «ασημένιος» ο 41χρονος, Κλάρεϊ

Ο Μπιτ Φεζ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στην κατάβαση αλπικού σκι, και ο Γιόχαν Κλάρεϊ στα 41 του έγινε ο γηραιότερος Ολυμπιονίκης κατακτώντας το ασημένιο μετάλλιο, στους Χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου.

Ο 34χρονος Ελβετός πρωταθλητής, Μπιτ Φεζ έκανε εξαιρετική κατάβαση στο αλπικό σκι και ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου.

«Δε μπορώ να σκεφτώ κάτι πιο όμορφο από το να επιστρέψω σπίτι με το χρυσό μετάλλιο στο λαιμό μου», είπε ο Φεζ.

Στην δεύτερη θέση, τερμάτισε ο 41χρονος Γάλλος, Γιόχαν Κλάρεϊ, ο οποίος έγινε ο γηραιότερος μεταλλιούχος στο αγώνισμα, στην Ιστορία της κορυφαίας διοργάνωσης του χειμερινού αθλητισμού.

Ενώ το χάλκινο μετάλλιο, κατέκτησε ο Αυστριακός, Ματίας Μάγερ. Το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου, ο Νορβηγός, Αλεξάντερ Ααμοντ Κίλντε, κατετάγη στην 5η θέση.

Ο προηγούμενος γηραιότερος πρωταθλητής, που κατέκτησε Ολυμπιακό μετάλλιο, πριν τον Κλάρεϊ, είναι ο Αμερικανός, Μποντ Μίλερ, ο οποίος στην διοργάνωση του 2014, πήρε το χάλκινο μετάλλιο στην super-G, σε ηλικία 36 ετών.

Παναθηναϊκός AKTOR: Εύκολα, σοβαρά και 1-0 τον ΠΑΟΚ