Challenge Cup: Ο ΠΑΟΚ για μια… επική ανατροπή στις Αζόρες απόψε στις 11:30μ.μ.

Απόψε μισή ώρα πριν από τα μεσάνυχτα της Πέμπτης ώρα Ελλάδας (19/1, 23:30) θα ξεκινήσει στις μακρινές Αζόρες η ρεβάνς του ΠΑΟΚ με την τοπική Φόντε Μπαστάρντο η ρεβάνς για τη φάση των «16» του Challenge Cup βόλεϊ ανδρών.

Στον πρώτο αγώνα στο PAOK Sport Arena ο «Δικέφαλος του Βορρά» ηττήθηκε με 3-1 σετ, κάτι που καθιστά ιδιαίτερα δύσκολο το έργο του για πρόκριση. Για να καταφέρει να προκριθεί ο ΠΑΟΚ θα πρέπει να νικήσει με 3-0 ή 3-1 σετ και από εκεί και πέρα να διεκδικήσει την πρόκριση στο χρυσό σετ. Με οποιοδήποτε άλλο σκορ όπως νίκη του ΠΑΟΚ με 3-2 ή νίκη της Μπαστάρντο με οποιοδήποτε σκορ ο ΠΑΟΚ θα αποκλειστεί από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Το γεγονός πως όλα τα σετ του πρώτου αγώνα κρίθηκαν στον πόντο και μάλιστα σε ένα ματς που λόγω του κορονοϊού η ελληνική ομάδα είχε πολλά προβλήματα αφήνει πολλές προσδοκίες για την ανατροπή.

Η ρεβάνς θα γίνει την Τετάρτη 19/1 στο στάδιο Βιτόριο Νεμέσιο στην πρωτεύουσα των Αζορών Πράια ντε Βιτόρια. Το πρώτο σερβίς θα γίνει στις 23:30 ώρα Ελλάδας καθώς με τις Αζόρες υπάρχουν 3 ώρες διαφορά ώρας.

Ο ΠΑΟΚ εφόσον προκριθεί θα αντιμετωπίσει είτε την Λιουμπλιάνα από τη Σλοβενία είτε τη Στεάουα Βουκουρεστίου από τη Ρουμανία. Στον πρώτο αγώνα η Λιουμπλιάνα νίκησε με 3-1 σετ.

Οι Θεσσαλονικείς θα αγωνιστούν πλήρεις στην μεγάλη... ρεβάνς, με τον Γιάννη Καλμαζίδη να υπολογίζει σε όλους τους αθλητές του.

Ο Έλληνας τεχνικός του ΠΑΟΚ, δήλωσε στην επίσημη ιστοσελίδα του συλλόγου, acpaok.gr:

«Πρέπει από τον πρώτο πόντο να εμφανιστούμε δυνατοί και αποφασιστικοί προκειμένου να διεκδικήσουμε κάτι καλό. Είμαστε με την πλάτη στον τοίχο αλλά πιστεύω ότι η δυναμική της ομάδας μας είναι κοντά στον αντίπαλο μας, οπότε μπορούμε να διεκδικήσουμε κάτι καλό. Φυσικά υπάρχει και η πίεση, η οποία θα μας δυσκολέψει, οπότε θέλω να είμαστε έτοιμοι να την διαχειριστούμε. Το κλίμα είναι καλό, όλα τα παιδιά είναι αποφασισμένα, θέλουν να διεκδικήσουν την πρόκριση. Το παιχνίδι θα κριθεί σε όλα τα στοιχεία, αφού και οι δύο ομάδες είναι πλήρεις, άρα πρέπει να παίξουμε καλά γενικά. Στο πρώτο παιχνίδι είδαμε «γεμάτα» σετ, κάτι που μαρτυρά πως είμαστε κοντά σαν ομάδες, οπότε πρέπει να κάνουμε όλα τα στοιχεία καλά, δεν υπάρχει ένα στοιχείο το οποίο η μία ομάδα υπερισχύει από την άλλη. Είμαστε αποφασισμένοι να παίξουμε καλά».

Η αναμέτρηση θα μεταδοθεί και διαδικτυακά μέσω του RTP Acores.

Παναθηναϊκός AKTOR: “Καθάρισε” το Περιστέρι και “σφράγισε” την πρωτιά με το μυαλό στη Μακάμπι
Ολυμπιακός: To ζεϊμπέκικο του Σωτήρη Αλεξανδρόπουλου (vid)
Τένις: Πρόκριση στα ημιτελικά της Βαρκελώνης για τον Τσιτσιπά
Παναθηναϊκός AKTOR: Αυτό είναι το ΟΑΚΑ, αυτός είναι ο κόσμος