CEV Challenge Cup: Με το ένα... πόδι στους «8» ο Παναθηναϊκός, για την ανατροπή ο ΠΑΟΚ

Η εσθονική, Ταλίν Τεκνικάλ Γιουνιβέρσιτι έγινε η πρώτη ομάδα που πήρε θέση στη φάση των «8» του CEV Challenge Cup ανδρών καθώς έδωσε και τους δύο αγώνες της με την ελβετική Σόνενβερτ, βήμα πρόκρισης για Παναθηναϊκό, για την ανατροπή ο ΠΑΟΚ.

Ο Παναθηναϊκός έχει προβάδισμα πρόκρισης μετά τη νίκη που πέτυχε και μάλιστα εκτός έδρας κόντρα στην Επισέντρ Ποντολιάνι Όροντοκ, ενώ ο ΠΑΟΚ έχει πιο δύσκολο έργο, καθώς χρειάζεται να ανατρέψει το εις βάρος του 1-3 σετ από την Φόντε Μπαστάρντο στην Πορτογαλία.

Η πρόκριση της εσθονικής, Ταλίν Τεκνικάλ Γιουνιβέρσιτι κρίθηκε στο χρυσό σετ καθώς και οι δύο ομάδες είχαν από μία νίκη 3-1 σετ. Το χρυσό σετ για τους Εσθονούς έληξε με 15-13 και μάλιστα πρώτος διαιτητής ήταν ο Νίκος Φραγκάκης.

Αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα της φάσης των «16» CEV Challenge Cup ανδρών:

ΠΡΩΤΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

11/1: Π.Α.Ο.Κ. (Ελλάδα) - Φόντε Μπαστάρντο (Πορτογαλία) 1-3

11/1: Ταλίν Τεκνικάλ Γιουνιβέρσιτι (Εσθονία) - Σόνενβερτ (Ελβετία) 3-1

12/1: Επισέντρ Ποντολιάνι Όροντοκ (Ουκρανία) - Παναθηναϊκός Α.Ο. (Ελλάδα) 1-3

12/1: Σπαρτάκ Μιγιάβα (Σλοβακία) - Κάι Τερουέλ (Ισπανία) 3-1

12/1: ΑCH Βόλεϊ Λιουμπλιάνα (Σλοβενία) - CSA Στεάουα Βουκουρεστίου (Ρουμανία) 3-1

12/1: Λοζάνη UC (Ελβετία) - VCA Aμστετέν (Αυστρία) 3-2

12/1: Σπόρτινγκ Λισαβόνας (Πορτογαλία) - Ναρμπόν Βόλεϊ (Γαλλία) 1-3

18/1: Χάλκμπανκ Άγκυρας (Τουρκία) - Γιούνιον Ραϊφίσεν Βάλτβιέρντελ (Αυστρία)

ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΟΙ

12/1: Σόνενβερτ (Ελβετία) - Ταλίν Τεκνικάλ Γιουνιβέρσιτι (Εσθονία) 3-1 (χρυσό σετ: 13-15) - Προκρίθηκε η Ταλίν Τεκνικάλ Γιουνιβέρσιτι (Εσθονία)

18/1, 20:00: Παναθηναϊκός (Ελλάδα) - Επισέντρ Ποντολιάνι Όροντοκ (Ουκρανία)

19/1: Γιούνιον Ραϊφίσεν Βάλτβιέρντελ (Αυστρία) - Χάλκμπανκ Άγκυρας (Τουρκία)

19/1: CSA Στεάουα Βουκουρεστίου (Ρουμανία) - ΑCH Βόλεϊ Λιουμπλιάνα (Σλοβενία)

19/1: VCA Aμστετέν (Αυστρία) - Λοζάνη UC (Ελβετία)

19/1: Κάι Τερουέλ (Ισπανία) - Σπαρτάκ Μιγιάβα (Σλοβακία)

19/1, 22:30: Φόντε Μπαστάρντο (Πορτογαλία) - Π.Α.Ο.Κ. (Ελλάδα)

20/1: Ναρμπόν Βόλεϊ (Γαλλία) - Σπόρτινγκ Λισαβόνας (Πορτογαλία)

Λίβερπουλ: Θέλει Σλοτ στη θέση του Κλοπ ο Φαν Ντάικ
Euroleague: Ρεκόρ καριέρας ο... διαστημικός Κώστας Σλούκας - Ένα βήμα πριν το Final 4 η Ρεάλ