CEV Challenge Cup: Σφραγίζει απόψε τη πρόκριση ο ΠΑΟΚ που θέλει δεύτερη νίκη επί της Μούρσα Οσιγιέκ

Να πανηγυρίσει τη δεύτερη νίκη -χρειάζεται μόλις δύο σετ- και συνάμα την πρόκριση στους «16» του CEV Challenge Cup, θέλει ο ΠΑΟΚ που βρίσκεται στην Κροατία, προκειμένου να αντιμετωπίσει σήμερα, Τετάρτη 8 Δεκεμβρίου στις 8μ.μ. την Μούρσα Όσιγιεκ.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά», μετά τη νίκη του στο PAOK Sports Arena με 3-0 στον πρώτο αγώνα, συνέχισε στον δρόμο των νικών, επικρατώντας και του ΟΦΗ για το πρωτάθλημα με 0-3 στην Κρήτη και έτσι έχει κάνει το πρώτο και κρίσιμο βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση καθώς χρειάζεται μόλις δύο σετ, δηλαδή ακόμη και με ήττα με 3-2 ή ήττα 3-0 ή 3-1 και νίκη στο «χρυσό σετ».

Η ομάδα της Όσιγιεκ μετά την ήττα στην Θεσσαλονίκη, γνώρισε ήττα και στο πρωτάθλημα, στο «ντέρμπι» κορυφής κόντρα στην ΧΑΟΚ Μλάντοστ με 3-0 σετ.

Την αποστολή της ομάδας της Θεσσαλονίκης ακολούθησε και ο Αντρέ Μπράουν, με τον Καναδό κεντρικό να μην έχει αγωνιστεί στο πρώτο ματς στην Θεσσαλονίκη, όπου ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 3-0, αλλά και ούτε στον αγώνα πρωταθλήματος με τον ΟΦΗ τον περασμένο Σάββατο, ωστόσο τέθηκε ξανά στη διάθεση του προπονητή του για το αν θα τον χρησιμοποιήσει ή όχι.

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ, Γιάννης Καλμαζίδης, δήλωσε στην επίσημη ιστοσελίδα του Συλλόγου, acpaok.gr:

«Στόχος μας είναι να πάρουμε την πρόκριση, πιστεύω είναι μέσα στις δυνατότητες μας. Αυτό το αποδείξαμε και στο πρώτο παιχνίδι ότι η ομάδα αυτή δεν είναι τόσο δυνατή όσο εμείς, αλλά σίγουρα θα είναι διαφορετικό παιχνίδι αύριο. Για αυτούς θα είναι μια διαφορετική αναμέτρηση, θα παίξουν χωρίς άγχος, αλλά πιστεύω ότι όλα αυτά τα στοιχεία μπορούμε να αντιμετωπίσουμε. Αν παίξουμε αυτό που μπορούμε θα πάρουμε σίγουρα την πρόκριση».

Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ
Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ