Euro Cup: «Λύγισε» στη Βουδαπέστη η Βουλιαγμένη

Η Βουλιαγμένη ηττήθηκε 10-7 στον πρώτο ημιτελικό από την Όρβοσι.

Την ήττα με 10-7 γνώρισε η Βουλιαγμένη στη Βουδαπέστη από την Όρβοσι, στον πρώτο ημιτελικό του Euro Cup ανδρών στο πόλο. Ο ΝΟΒ βρέθηκε να χάνει ακόμη και με διαφορά πέντε τερμάτων, κατάφερε προς το τέλος να μειώσει, αλλά ακόμη κι έτσι κυνηγάει ένα μικρό θαύμα στη ρεβάνς του επόμενου Σαββάτου (10/4) στον Πειραιά.

Οι γηπεδούχοι επέβαλαν στο ξεκίνημα το γρήγορο ρυθμό που τους βολεύει και προηγήθηκαν 4-1 μέσα σε λιγότερο από πέντε λεπτά αγώνα. Ο Χρβόγε Κόλιανιν πήρε γρήγορα τάιμ-άουτ και η Βουλιαγμένη βελτίωσε αρκετά την άμυνά της, όμως «προδόθηκε» από την επίθεση και ιδιαίτερα τον παίκτη παραπάνω (0/6 στο πρώτο ημίχρονο). Έτσι η Όρβοσι, παρότι στα επόμενα εννέα αγωνιστικά λεπτά πέτυχε μόλις ένα γκολ, κατάφερε να ξεφύγει 7-2 στο ημίχρονο και να βάλει γερά θεμέλια πρόκρισης.

Στη συνέχεια ο ΝΟΒ κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι, αλλά η διαφορά ήταν ήδη μεγάλη και δεν μπορούσε να καλυφθεί. Με ένα γκολ του Λόζινα στην κόντρα (μετά από κλέψιμο σε παίκτη λιγότερο), 19΄΄ δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, η Βουλιαγμένη μείωσε στο τελικό 10-7 και διατήρησε κάποιες ελάχιστες ελπίδες ανατροπής.

Τα οκτάλεπτα: 4-2, 3-0, 2-3, 1-2

ΟΡΒΟΣΙ (Ντάνιελ Βάργκα): Λεβάι, Σίλαντι, Μάνχερτς 1, Βαρνάι, Σάλαμον 1, Τσατσόβσκι 2, Ντάλα, Τοτ 1, Έρντελι 2, Μπούριαν 1, Μπούντσουχ 1, Χάραϊ 1, Ντεβάι

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ (Χρβόγε Κόλιανιν): Τζωρτζάτος, Μυλωνάκης 1, Αλαφραγκής, Γκιουβέτσης, Τρούλος 1, Γούβης 2, Αφρουδάκης 1, Καλογερόπουλος, Χαλυβόπουλος 1, Κουρούβανης, Λόζινα 1, Μπάσιτς, Ανδρεάδης

Δημήτρης Μελισσανίδης: «Η ΑΕΚ είναι η μοίρα μας, η ζωή και η ιστορία μας»
Basket League: Συνελήφθη ξένος παίκτης για ενδοοικογενειακή βία
Παναθηναϊκός: Χωρίς Παλάσιος, αλλά με Αϊτόρ στη Λαμία – Η αποστολή του Φατίχ Τερίμ
Στέφανος Τσιτσιπάς: Για την πρόκριση στον τελικό του Barcelona Open – Ώρα και κανάλι με Λάγιοβιτς