EHF European Cup: Πανηγυρικά στους «16» η ΑΕΚ - Διέλυσε 41-8 την Πρίστινα (photos)

Η ΑΕΚ νίκησε και στη ρεβάνς την Πρίστινα και πέρασε στους «16» του EHF European Cup.

Σαρωτική ήταν η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ και στη ρεβάνς επί της Πρίστινα, καθώς επιβλήθηκε 41-8, μετά το 37-19 του πρώτου αγώνα.

Η Ένωση πήρε την πρόκριση στους «16» του EHF European Cup, με τον υφυπουργό Αθλητισμού Λευτέρη Αυγενάκη να παρακολουθεί από κοντά τον θρίαμβο των «κιτρινόμαυρων» στην αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» του ΟΑΚΑ.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με πολλές αλλαγές στο παρκέ, αλλά κατάφερε να διατηρήσει έναν καλό ρυθμό και πάρει από νωρίς τα ηνία (1-6). Η Ένωση είχε εξαιρετική εικόνα σε άμυνα και επίθεση και περιόρισε τις κινήσεις της Πρίστινα, την οποία άφησε στο γκολ, μετά από 15 λεπτά αγώνα (1-9). Οι «κιτρινόμαυροι» έβρισκαν άνετα το δρόμο προς τα δίχτυα και η διαφορά εκτοξεύτηκε και το πρώτο ημίχρονο βρήκε μπροστά την ΑΕΚ με 18-4.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ένωση δεν έριξε ταχύτητα. Η Πρίστινα δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των «κιτρινόμαυρων», οι οποίοι με εξαιρετικές ενέργειες σε άμυνα και επίθεση σκόραραν ασταμάτητα. Η ΑΕΚ σε ρυθμούς προπόνησης έφτασε εύκολα στη νίκη με 41-8 και πλέον περιμένει τον αντίπαλό της στους «16».

ΠΡΙΣΤΙΝΑ (Καμπάσι): Μπεκιράι, Ραμαντάνι, Ντουγκόλι 1, Κουλέτα, Αμπάζι, Μπαϊκινόφτσι 2, Γκιούκα 3, Σαμπάνι 1, Κούρι, Σούλα, Αντέμι, Αγκούσι, Κιούνι, Μπεσίρι, Βισόκα 1, Μουσταφά

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Μπάουερ, Αραμπατζής 3, Δομπρής 4, Λέμος 5, Νικολαΐδης 3, Ρέινα 5, Στάθης 2, Μπαμπατζανίδης, Πλάθα 1, Φλορίδο, Κοτσιώνης 8, Παπαδιονυσίου 3, Αραπακόπουλος 1, Καλόμοιρος 1, Μπουνέτα, Κεδέρης 5

Ολυμπιακή Φλόγα: Στο Καλλιμάρμαρο η ξεχωριστή τελετή παράδοσης - Αναχωρεί με ιστιοφόρο για Μασσαλία
Παναθηναϊκός AKTOR: Ο σχολιαστής της EuroLeague αποθεώνει το ΟΑΚΑ - «Έτρεμα από αδρεναλίνη»
ΠΑΟΚ - ΑΕΚ: Δείπνο συσπείρωσης από τον Λουτσέσκου πριν το μεγάλο ντέρμπι τίτλου
NBA: Πάσχει από παράλυση Bell ο Τζοέλ Εμπίντ