ATP Finals: Συγκλονιστική νίκη του Τιμ επί του Τζόκοβιτς και πρόκριση στον τελικό (videos+photos)

ATP Finals: Για 2η συνεχόμενη χρονιά ο εκπληκτικός Ντομινίκ Τιμ θα βρεθεί στον τελικό του τουρνουά του Λονδίνου, καθώς επικράτησε του Νόβακ Τζόκοβιτς σε ένα ματς θρίλερ με 2-1 σετ σε 2ώρες και 54 λεπτά!

Ο Ντομινίκ Τιμ σημείωσε τη 300ή νίκη στην καριέρα του με 7-5, 6-7(10), 7-6(5) και «πέταξε» εκτός τελικού τον Νο1 στον κόσμο, Νόβακ Τζόκοβιτς.

Σε ένα άκρως συναρπαστικό και ανατρεπτικό ντέρμπι εξελίχθηκε ο α’ ημιτελικός του Nitto ATP Finals ο Αυστριακός πήρε το πρώτο σετ με 7-5. Στο δεύτερο ο «Νόλε» έσωσε τέσσερα ματς πόιντ του Τιμ και έκανε το 1-1 στα σετ με 6-7(10) στην παράταση.

Ενώ στο τρίτο συγκλονιστικό σετ στο τάι μπρέικ ο 33χρονος Σέρβος, Νόβακ Τζόκοβιτς είχε προβάδισμα 4-0, όμως ο Ντομινίκ Τιμ ήταν πολύ σκληρός για να… πεθάνει και κατάφερε όχι μόνο να επιστρέψει αλλά να το κατακτήσει με 7-6(5) και να προκριθεί για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στον τελικό του θεσμού, όπου πέρσι είχε απωλέσει από τον Στέφανο Τσιτσιπά.

Ο 27χρονος Αυστριακός έτσι έγινε μόλις ο δεύτερος τενίστας μετά τον Έντμουντ που κέρδισε φέτος τάι μπρέικ από τον «Νόλε».

Με την πρόκριση του Τιμ στον αυριανό τελικό, σίγουρα τον τίτλο θα τον «σηκώσει» κάποιος αθλητής που δε τον έχει κατακτήσει μέχρι στιγμής, καθώς και οι Ράφαελ Ναδάλ- Ντανίλ Μεντβέντεφ, που παίζουν απόψε στις 10μ.μ. για το δεύτερο «εισιτήριο», δεν έχουν στο παλμαρέ τους το συγκεκριμένο τρόπαιο.