Μετάλλια και παγκόσμια ρεκόρ από τους Ελληνες στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Masters

Η ελληνική αποστολή σάρωσε τα μετάλλια στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Αρσης Βαρών Masters που πραγματοποιήθηκε στην Φινλανδία.

Η χώρα μας αγωνίστηκε με τους Γιώργο Μαρκούλα, Στάθη Διαμαντή, Αλέξανδρο Μουσκαφίδη, Δημήτρη Τζίμα και Χαρίκλεια Κυριακίδου και όλοι οι αθλητές ανέβηκαν στο βάθρο.

Το πρόσωπο των αγώνων ήταν αναμφισβήτητα ο Γιώργος Μαρκούλας. Οι Φινλανδοί τον υποδέχτηκαν με μεγάλη θέρμη και του έκαναν αφιερώματα, όντας 4ος Ολυμπιονίκης στην Αθήνα. Ο αθλητής του Σπάρτακου Ιωαννίνων δεν θέλησε να τους… απογοητεύσει και με 161κ. στο αρασέ, 195κ. στο ζετέ και 356 κ. στο σύνολο, εκτός από το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία των Μ35 στα 96κ., σημείωσε και Παγκόσμια και Ευρωπαϊκά ρεκόρ!

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε στην κατηγορία Μ35 73κ. ο Διαμαντής Ευστάθιος. Ο προπονητής του Μολών Λαβέ και πρώην αθλητής του Σπάρτακου Ιωαννίνων σήκωσε 114κ. στο αρασέ, 141κ. στο ζετέ και στο σύνολο 255κ. κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.

Ο Δημήτρης Τζίμας στην κατηγορία Μ50 +109κ. κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο. Στο αρασέ σήκωσε 80κ. στο ζετέ 97κ. και στο σύνολο με 197κ. ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου.

Το ασημένιο μετάλλιο φόρεσε στο στήθος και ο Αλέξανδρος Μουσκαφίδης. Ο πρώην αθλητής του Σπάρτακου Γλυφάδας σήκωσε 110κ. στο αρασέ, 125κ. στο ζετέ και 235 κιλά στο σύνολο, μία επίδοση που τον έφερε στην 2η θέση στο Μ45 των 81κ.

Τέλος η κυρία της ελληνικής αποστολής η Χαρίκλεια Κυριακίδου κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία W35 – 71κ. Η πρώην αθλήτρια του Σπόρτινγκ Πυλαίας σήκωσε 59κ. στο αρασέ, 78κ. στο ζετέ και με 137κ. στο σύνολο ανέβηκε στο βάθρο.

Βαλένθια-Φενέρμπαχτσε 86-93: Πέρασε και βλέπει οκτάδα (photos)
Γ’ Εθνική: Ματαίωση αγώνα της 22ης αγωνιστικής
Euroleague: Η βαθμολογία πριν το «αιώνιο» ντέρμπι (photos)
Μαρινάκης: «Όλοι μαζί μπορούμε να πετύχουμε τα πάντα»

Ανήλικη βγήκε ραντεβού με άνδρα που γνώρισε από το Internet – Η συνέχεια σοκάρει (video)

Απίστευτο: Δες τι φόρεσε στο γάμο της αδερφής της!

Ζώδια σήμερα 29/02: Εσύ κρατάς τα ηνία

Νέος κοροναϊός 2019-nCoV: Πρόληψη, συμπτώματα, μετάδοση

Μύδια, στρείδια και γυαλιστερές: Πώς θα καταλάβεις αν τα όστρακα που αγόρασες είναι φρέσκα

Φύκι ηλικίας ενός δισ. ετών είναι το αρχαιότερα απολιθώματα πράσινου φυτού

Φαίη Μαυραγάνη: Θα πάθετε πλάκα με το πάρτι που διοργάνωσε για την κόρη της (pics)

Απίστευτη αποκάλυψη Έλληνα τραγουδιστή: «Η Αγγελική Νικολούλη μου χρωστάει τη ζωή της...» (Pics-Vid)

Ολυμπιακός: Γιόρτασε… με Ρέμο στο Λονδίνο ο Μαρινάκης! (video)

Εκοβε κορμό δέντρου με το αλυσοπρίονο και έπαθε σοκ με αυτό που πετάχτηκε... (video)