Ρολάν Γκαρός: Στον τελικό ο Τιμ, νίκησε Τζόκοβιτς και... βροχή

Μετά από έναν συγκλονιστικό αγώνα που τυπικά ολοκληρώθηκε σε ένα... 24ωρο και ουσιαστικά σε κάτι περισσότερο από τέσσερις ώρες (4 ώρες και 13 λεπτά), ο Ντομινίκ Τιμ έκανε την έκπληξη και απέκλεισε από τον τελικό (σ.σ. όπου... περιμένει ο Ράφα Ναδάλ) του Ρολάν Γκαρός, τον Νόβακ Τζόκοβιτς με 6-2, 3-6, 7-5, 5-7 και 7-5.

Αξίζει να σημειωθεί ότι με την πρόκριση του Αυστριακού στον τελικό, προέκυψε... επανάληψη του 2018 στο κορυφαίο τουρνουά, όταν ο Ισπανός επικράτησε άνετα του Τιμ με 6-4, 6-3 και 6-2 σετ.

Ο χρονικά δεύτερος ημιτελικός (σ.σ. στον πρώτο ο Ράφα Ναδάλ νίκησε άνετα με 3-0 τον Ρότζερ Φέντερερ) άρχισε...εχθές, αλλά διεκόπη λόγω έντονης βροχόπτωσης στην περιοχή των Παρισίων κι ενώ οι δύο τενίστες είχαν πάρει από ένα σετ. Ο Αυστριακός το πρώτο με 6-2 και ο Σέρβος το δεύτερο με 6-3.

Καιρού επιτρέποντος, οι δύο πρωταθλητές μπήκαν σήμερα στο κορτ και όπως προκύπτει από το υψηλότατο επίπεδό τους, κράτησαν αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων μέχρι και το τελευταίο γκέιμ. Επαναλαμβάνοντας τα... χθεσινά, ο Τιμ προηγήθηκε με 2-1 στα σετ, επικρατώντας στο τρίτο με 7-5, ενώ πανομοιότυπη ήταν η «απάντηση» του «Νόλε» που ισοφάρισε σε 2-2, επίσης με 7-5.

Στο πέμπτο και καθοριστικό σετ, ο Αυστριακός φάνηκε πιό ψύχραιμος και πιό ξεκούραστος, καθώς κατάφερε να προηγηθεί με 4-1 γκέιμ. Κι ενώ στο έκτο γκέιμ το σκορ ήταν 40-40, η βροχή έκανε και πάλι την εμφάνιση της! Μετά από μία ώρα και δέκα λεπτά, ο ημιτελικός ξανάρχισε με τον Τζόκοβιτς να κρατά το σερβίς του, να μειώνει σε 4-2 και να μην σταματά εκεί, καθώς αμέσως μετά έκανε μπρέικ και έφθασε σε «απόσταση αναπνοής» (4-3).

Εκεί ακριβώς, ο Αυστριακός έβγαλε... αντίδραση κι έσπασε το σερβίς του Τζόκοβιτς (5-3), ο οποίος, όμως, δεν είχε «πει την τελευταία λέξη», καθώς με νέο μπρέικ, μείωσε σε 5-4. Με την ψυχολογία πέρ του, ο «Νόλε» ισοφάρισε σε 5-5, αλλά ο Τιμ εκμεταλλεύθηκε το γεγονός ότι σέρβιρε πρώτος, επανέκτησε προβάδισμα (6-5) και με το τελευταίο μπρέικ του εντυπωσιακού ημιτελικού, έφθασε στην σπουδαία νίκη.

Οι Μαξ Φερστάπεν και Σέρτζιο Πέρεζ σε αγώνα ταχύτητας στην... άμμο
Τελικός Κυπέλλου Ελλάδας: Κεκλεισμένων των θυρών το Παναθηναϊκός-Άρης λόγω του νέου νόμου
Δωρεάν ταξίδια* αξίας 1.000 ευρώ στο opaponline.gr – Έως την Κυριακή οι συμμετοχές
Κύπελλο Ελλάδας: Άναψε «πράσινο» για τελικό με κόσμο ο Αχιλλέας Μπέος - Διαφωνία για τον αριθμό