Ευρωπαϊκό κλειστού στίβου: Παπαχρήστου από… ασήμι (video)

Δεύτερο ασημένιο μετάλλιο για την Ελλάδα στη Γλασκώβη, στο τριπλούν γυναικών.

Η Βούλα Παπαχρήστου κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στον τελικό του τριπλούν στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κλειστού στίβου της Γλασκώβης και ανέβασε την ελληνική συγκομιδή στη διοργάνωση στα 31 μετάλλια (5 χρυσά, 15 ασημένια και 11 χάλκινα).

Η Ελληνίδα αθλήτρια, στην 4η συμμετοχή της στη διοργάνωση και στον δεύτερο εφετινό αγώνα της (ο πρώτος ήταν στα προκριματικά, όπου έκανε 14.28μ), έκανε 14.50μ στην πρώτη προσπάθεια που είναι νέο ατομικό ρεκόρ (προηγούμενο 14.47μ) και, μετά το χάλκινο το 2017 στο Βελιγράδι, κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Ισπανίδα Άνα Πελετέιρο, με άλμα στα 14.73μ.

Δείτε το άλμα της Παπαχρήστου...

Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ
Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ