Απίστευτος τελικός και νίκη για τον ΠΑΟΚ!

Τον τρίτο τίτλο της ιστορίας του στην Α1 χάντμπολ των ανδρών κατέκτησε ο Stoiximan.gr ΠΑΟΚ.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» επικράτησε σήμερα 43-40 στα πέναλτι (κανονική διάρκεια 29-29, πρώτη παράταση 35-35, δεύτερη παράταση 40-40) του Διομήδη Άργους στο κλειστό της Πυλαίας, στον δεύτερο τελικό των πλέι οφ, και έφτασε τις απαιτούμενες δύο νίκες στη σειρά, οι οποίες του χάρισαν το τρόπαιο. Παράλληλα, οι Θεσσαλονικείς πανηγύρισαν το νταμπλ, καθώς τον Μάρτιο είχαν κατακτήσει στο ίδιο γήπεδο και το Κύπελλο με τη νίκη τους επί της ΑΕΚ.

Ο Διομήδης, που είχε συνολικά την υπεροχή από το ξεκίνημα του αγώνα, βρέθηκε με «αέρα» πέντε γκολ στο 55΄ (24-29), δείχνοντας πως δύσκολα θα χάσει το ματς. Οι «ασπρόμαυροι», εντούτοις, είχαν... διαφορετική άποψη. Με δύο τέρματα από τους Κοκώνη, Τσίλη και ένα (χωρίς να βλέπει την μπάλα) του Αλβανού, ισοφάρισαν, 5΄΄ πριν ολοκληρωθεί το παιχνίδι, σε 29-29, στέλνοντάς το στην πρώτη, δεκάλεπτη, παράταση. Το διάστημα αυτό χαρακτηρίστηκε από συνεχείς εναλλαγές στο σκορ (32-29, 32-32, 33-33, 34-35), με τον Stoiximan.gr ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει, εκ νέου, στα 15΄΄ πριν από τη λήξη, με τον Κεσίδη, σε 35-35, δίνοντας... γραμμή για τη δεύτερη παράταση. Εκεί οι «Λύκοι», με κινητήριους μοχλούς τους -κορυφαίους τους στον αγωνιστικό χώρο- Μαστορογιάννη, Μούγιτς, προηγήθηκαν με 36-38, οι Θεσσαλονικείς έφεραν -ξανά- την αναμέτρηση στα ίσια, με 38-38 και 40-40, γεγονός που οδήγησε στα πέναλτι. Ο ΠΑΟΚ ήταν πιο ψύχραιμος σε αυτή τη διαδικασία και με εκτελεστές τους Πετρίδη, Αλβανό, Κοκώνη κέρδισε με 3-0. Στο ενδιάμεσο, ο τερματοφύλακας του «Δικεφάλου», Γουργούμης, απέκρουσε πέναλτι του Μαστορογιάννη, ενώ τα σουτ των Σπέντζου, Μούγιτς έφυγαν άουτ.

* Θεατής του αγώνα ήταν ο αρχηγός της νταμπλούχου ανδρικής ομάδας βόλεϊ του ΠΑΟΚ, Βασίλης Κουρνέτας.

* Ο Διομήδης τελείωσε το παιχνίδι με τρεις αποβολές. Το... δρόμο εκτός αγωνιστικού χώρου, ειδικότερα, πήραν από το πρώτο ημίχρονο οι Μεγαλοοικονόμου, Ντάσεβιτς (κρατήθηκε το δελτίο του) και ο Σαμαράς. Λίγο πριν το δίλεπτο της πρώτης παράτασης αποβλήθηκε από τον Stoiximan.gr ΠΑΟΚ ο Τσακίρης.

* Περισσότεροι από 2.000 υποστηρικτές του Stoiximan.gr ΠΑΟΚ βρέθηκαν στο PAOK Sports Arena για τον αγώνα, όπως έκαναν και περίπου 30 φίλαθλοι του Διομήδη.

Πεντάλεπτα: 2-1, 3-4, 4-7, 7-9, 9-11, 13-14, 16-17, 17-19, 19-22, 21-24, 24-29, 29-29, 6-6 (πρώτη παράταση), 5-5 (δεύτερη παράταση). 3-0 (πέναλτι)

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ (Νίκος Γεωργιάδης): Ζάγκας, Παλάσκας 4, Γουργούμης, Τσίλης 7, Νικολαϊδης 1, Κοκώνης 5, Ιωαννίδης 2, Μπουκοβίνας, Πετρίδης 4, Αλβανός 11, Τσαναξίδης, Τσακίρης 3, Κωστακίδης, Κεσίδης Β., Καραγκιοζόπουλος, Κεσίδης Ευστ. 6

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ: (Δημήτρης Δημητρούλιας): Κυπραίος 4, Μεγαλοοικονόμου, Καρκαλάτος, Κρεμαστιώτης 1, Πασσιάς 2, Νικολίτσας, Μούγιτς 4, Νούγκοβιτς, Ντάσεβιτς 3, Σαμαράς 4, Σπέντζος 3, Ανανιάδης 2, Χαντέλης, Λοϊζος, Μαστορογιάννης 17, Σιμιτζής