Εθνική Βόλεϊ Γυναικών: Αποκλείστηκε από το παγκόσμιο

Την ήττα με 3-1 (20-25, 25-21, 30-28, 25-23) σετ από το Ισραήλ και τον αποκλεισμό στα προκριματικά του Παγκοσμίου πρωταθλήματος γνώρισε η Εθνική Γυναικών για την 4η αγωνιστική του ομίλου της.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κατάφερε να προηγηθεί 0-1 (20-25) στο παιχνίδι έχοντας πολύ καλή απόδοση, στη συνέχεια ισοφαρίστηκε σε 1-1 (25-21) αν και έφτασε να κερδίζει 15-18, αλλά δεν μπόρεσε να πάρει το 2ο σετ και εκεί να «κλειδώσει» τουλάχιστον τον ένα βαθμό που χρειαζόταν στο παιχνίδι για να μείνει στο κυνήγι της πρόκρισης μέχρι και το ματς της Κυριακής (6/10) κόντρα στην Ελβετία.

Η Εθνική έχασε με τον ίδιο και χειρότερο τρόπο το τρίτο σετ με τις Ισραηλινές να προσπερνούν με 2-1 (30-28), έπειτα από συνεχή χαμένα γαλανόλευκα σετ μπολ (23-24, 25-26, 27-28).

Στο τέταρτο σετ, οι Ισραηλινές μπήκαν δυνατά, ξέφυγαν με 15-10 και 20-15, αλλά ακολούθησε ένα ελληνικό επιμέρους σερί 1-6 για να ισοφαρίσουμε σε 21-21 και το παιχνίδι να γίνει και πάλι ντέρμπι (22-22, 23-23). Και πάλι, όμως, η έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης στα κρίσιμα σημεία, επέτρεψαν στο Ισραήλ να γράψει και το 3-1 (25-23) και να θέσει την Ελλάδα πρόωρα εκτός διοργάνωσης.

Τα σετ: 20-25, 25-21, 30-28, 25-23.

Ισραήλ (Σέλινγκερ): Βελίκι 28 (1 άσος, 24/59 επ., 3 μπλοκ, 59% υπ. - 48$ άριστες), Γκλουκ 1 (1 μπλοκ), Πεχάμ 4 (3 άσοι, 1/2 επ.), Ζουρ 17 (2 άσοι, 15/35 επ.), Ροντρίγκες 3 (1 άσος, 1/6 επ., 1 μπλοκ), Αρτμένκο 18 (17/52 ΕΠ., 67% υπ. - 44 άριστες, 1 μπλοκ), Ζίνομπερ –λ (100% υπ. - 50% άριστες) / Σεμποτάροφ –λ (50% υπ. - 50% άριστες), Πόντε 1 (1 άσος), Λικατσένκοβα 1 (1 μπλοκ), Κολνογκόροφ.

Ελλάδα (Καλμαζίδης): Παπαφωτίου 6 (3 άσοι, 3/6 επ.), Κιόση 17 (17/43 επ.), Μερτέκη 11 (1 άσος, 9/31 επ., 18% υπ. – 6% άριστες), Χαντάβα 10 (9/37 επ., 1 άσος, 62% υπ. – 34% άριστες), Γιώτα 7 (6/13 επ., 1 μπλοκ), Λαμπρινίδου 15 (4 άσοι, 4/12 επ., 7 μπλοκ), Αρτακιανού –λ (63% υπ. – 55% άριστες) / Λαμπρούση 1 (1/1 επ.), Κοσμά 1 (1/6 επ., 38% υπ. – 23% άριστες), Διώτη 1 (1 άσος), Χριστοδούλου.

Καλμαζίδης: «Είμαστε απογοητευμένοι»

Η ομάδα του έδειξε για ένα ακόμη παιχνίδι σταθερότητα και έφτασε μια ανάσα από μία πολύ μεγάλη νίκη, ωστόσο, λίγο η έδρα, λίγο η έλλειψη εμπειρίας και τα εύκολα λάθη, στέρησαν την ευκαιρία. Ο Ομοσπονδιακός τεχνικός, Γιάννης Καλμαζίδης, δεν έκρυψε την απογοήτευσή του για τον τρόπο που χάθηκε το ματς κόντρα στο Ισραήλ, όμως, εστίασε και στα θετικά της ελληνικής πορείας:

«Όσο και αν στο βόλεϊ είναι δύσκολο να το πεις, θεωρώ ότι παρά την ήττα με 3-1 ήμασταν καλύτεροι από το Ισραήλ. Ειδικά μετά το 0-1, ήμουν σίγουρος ότι θα πάρουμε τη νίκη, ενώ φτάσαμε πολύ κοντά στο 0-2 και σίγουρα αξίζαμε να κάνουμε τουλάχιστον το 1-2. Ίσως, εκεί φοβηθήκαμε, ίσως δεν ξέραμε πώς να το τελειώσουμε και τελικά ό,τι δεν κάναμε εμείς, το έκανε ο αντίπαλος. Είναι πολύ κρίμα που χάσαμε ένα τέτοιο ματς κόντρα στο αήττητο Ισραήλ. Υπήρξαν και κάποιες φάσεις στο ματς που θεωρώ ότι αδικηθήκαμε από τους διαιτητές που έδειξαν εύκολα και την κόκκινη κάρτα στην Κιόση, αλλά δεν θα σταθώ εκεί.

Αυτή τη στιγμή είμαστε απογοητευμένοι γιατί η έλλειψη συγκέντρωσης σε ορισμένα σημεία του αγώνα μας στοίχισε μια πιθανή πρόκριση. Αυτό είναι κάτι που πρέπει να το χτίσουμε.

Πλέον, την Κυριακή πάμε να παίξουμε έναν αγώνα χωρίς βαθμολογικό κίνητρο για εμάς, αλλά ιδιαίτερα σημαντικό για την όλη μας εικόνα. Θεωρώ ότι η Ελβετία είναι η καλύτερη ομάδα του ομίλου, η πιο σκληρή ομάδα και νομίζω ότι θα είναι και το πιο δύσκολο ματς που έχουμε να δώσουμε επί ισραηλινού εδάφους».