Λαμία-Βόλος 1-3: Νίκη με ανατροπή πριν το ματς Κυπέλλου με τον Παναθηναϊκό
facebook/ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ 1964

Ο Βόλος νίκησε 3-1 τη Λαμία σε φιλική αναμέτρηση στο «Αθανάσιος Διάκος», μια εβδομάδα πριν την επιστροφή στη δράση με το ματς Κυπέλλου κόντρα στον Παναθηναϊκό (15/12, 17:30).

Ο Βόλος ήταν ανώτερος από τη Λαμία στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε φιλική νίκη με 3-1.

Η ομάδα της Φθιώτιδας άνοιξε το σκορ, μόλις στο 5’ με τον Ντε Βινσέντι, έπειτα από ασίστ του Τσιλούλη, αλλά ο Βόλος ισοφάρισε στο 24’ με τον Ντέλετιτς σε 1-1.

Στο 31' σέντρα σουτ του Βίκτορ Φερνάντες κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Γκαραβέλη.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο σκορ στο 67’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι (σε χέρι του Μπεχαράνο) του Ματίγια. Στο 87’ κι αφού η μπάλα βρήκε πρώτα το δεξί δοκάρι, από την απόκρουση του Σαράνοφ στο πλασέ του Οζέγκοβιτς, ο Γκάγκι από κοντά διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

Λαμία (α’ ημίχρονο): Γκαραβέλης, Αντέτζο, Τζανδάρης, Νούνεζ, Γιακουμάκης, Μανούσος, Ντε Βινσέντι, Σιμόν, Γκοράνοφ, Κορνέζος.

Λαμία (β’ ημίχρονο): Σαράνοφ, Γκοράνοφ (65’ Σαραμαντάς), Προβυδάκης (74’ Βασιλαντωνόπουλος), Αντέτζο (65’ Τζανετόπουλος), Κορνέζος, Ντε Βινσέντι (60’ Σλίβκα), Μπεχαράνο, Μποάκιε, Σιμόν (65’ Μπάμπης), Τζανδάρης (60’ Βασιλακάκης), Γιακουμάκης (74’ Τσούκαλος).

Βόλος: Κότνικ (46' Κλέιμαν), Ουές (70' Άλχο), Λούνα (70' Λυμπεράκης), Εσκοβάλ (85' Τριανταφύλλου), Σιέλης (46' Πίρινεν), Μεταξάς (70' Τάχατος), Ματίγια, Ντέλετιτς (70' Γκάγκι), Νοκέρ (85' Ασλανίδης), Βίκτορ Φερνάντεθ (46' Μεσκίδα), Κούτσιας (46' Οζέγκοβιτς)

Μαρία Σάκκαρη: Πρόκριση στη Μαδρίτη με κυριαρχική εμφάνιση
Γιαννακόπουλος: Mην υπάρξουν αντιδράσεις για τη διαιτησία - Δική μου δουλειά να διασφαλίσω το 50-50
Μακάμπι Τελ Αβίβ: Αλλαγή έδρας για τα ματς με τον Παναθηναϊκό AKTOR και με περισσότερους φιλάθλους
Σούπερ προσφορά* από το Pamestoixima.gr για τη σημερινή μάχη του Παναθηναϊκού στη Euroleague