Super League: Πρώτος και αήττητος ο Παναθηναϊκός - Η βαθμολογία και το πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής
INTIME.GR

Ο Παναθηναϊκός έκανε το 5/5 και βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας της Super League

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αϊτόρ Κανταλαπιέδρα, που σημείωσε το πρώτο χατ-τρικ της καριέρας του, ο Παναθηναϊκός νίκησε τον ΠΑΣ Γιάννινα με 3-0 στο «Απόστολος Νικολαΐδης» στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής, έφτασε στο «5Χ5» και θα κλείσει τον Σεπτέμβριο στην κορυφή της Super League, έχοντας μπροστά του (λόγω του break των Εθνικών Ομάδων) δύο εβδομάδες προετοιμασίας για το μεγάλο ματς που ακολουθεί με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα. Απίθανη... παράσταση από τον Καταλανό εξτρέμ που σκόραρε με δύο απευθείας εκτελέσεις φάουλ και με μία ατομική ενέργεια στο 70΄, χαρίζοντας το πέμπτο εφετινό «τρίποντο» στον Παναθηναϊκό.

H ΑΕΚ επανήλθε στις επιτυχίες, νικώντας μετά από αρκετά καλή εμφάνιση 2-0 τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο, για την 5η αγωνιστική της Super League. Αφού έχασαν αρκετές ευκαιρίες στο α΄ ημίχρονο, οι «κιτρινόμαυροι» (που αγωνίστηκαν σήμερα με την καινούρια μπορντό εμφάνιση) άνοιξαν το σκορ στο 48΄ με τον Λιβάι Γκαρσία, ενώ το τελικό σκορ διαμορφώθηκε από αυτογκόλ του Μλάντεν στο 75΄. Ντεμπούτο με τον «Δικέφαλο» έκανε ο Μουκουντί, που άφησε εξαιρετικές εντυπώσεις (από δική του κεφαλιά μάλιστα προέκυψε το αυτογκόλ), ενώ στα τελευταία λεπτά ο Ματίας Αλμέιδα έριξε στο ματς και τον Γαλανόπουλο, που επανήλθε στα γήπεδα μετά από ένα χρόνο απουσίας λόγω τραυματισμού.

Μία εβδομάδα μετά την εμφατική του νίκη στη Νίκαια επί του Ιωνικού (4-1), ο Ατρόμητος έμεινε στο 0-0 με τη Λαμία, που είχε πολλές ευκαιρίες για να πάρει την πρώτη της εφετινή νίκη, με αποκορύφωμα το δοκάρι του Ντε Βινσέντι. Δοκάρι είχαν και οι γηπεδούχοι στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων. Το ματς της 5ης αγωνιστικής τελείωσε τελικά χωρις τέρματα, με τους Φθιώτες να φεύγουν από το Περιστέρι με τον τρίτο τους βαθμό στο πρωτάθλημα, ενώ οι γηπεδούχοι παραχώρησαν τη 2η ισοπαλία στην έδρα τους.