ΠΑΟΚ-ΠΑΣ Γιάννινα 1-0: Τον γλίτωσε ο Άκπομ (photos)

ΠΑΟΚ-ΠΑΣ Γιάννινα: Ο «Δικέφαλος του Βορρά» αν και τα βρήκε σκούρα τελικά λυτρώθηκε (1-0) με δράστη τον Άκπομ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων

Με τον Τσούπα Άκπομ να λύνει τον γόρδιο δεσμό την ύστατη ώρα ο ΠΑΟΚ επικράτησε 1-0 του μαχητικού ΠΑΣ Γιάννινα και μπήκε με το δεξί στα playoffs της Super League. Εκεί που όλα έδειχναν ότι και πάλι η ομάδα των Ιωαννίνων θα έκανε και πάλι ζημιά στον ΠΑΟΚ όπως την κανονική περίοδο (τότε τον είχε κερδίσει με 0-1 με γκολ του Πέδρο Κόντε) ο Άγγλος επιθετικός χτύπησε στο 90+1΄ και έδωσε το τρίποντο στην ομάδα του.

Έτσι με αυτό το αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ πήγε στους 56 βαθμούς και έμεινε στον -12 από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό που έφτασε τους 68 βαθμούς μετά τη νίκη εντός έδρας κόντρα στον Άρη. Αντίθετα ο ΠΑΣ Γιάννινα έμεινε στους 40 βαθμούς είναι στο -3 από τον Παναθηναϊκό που έμεινε στο 1-1 με την ΑΕΚ.

Οι σχηματισμοί

O Ραζβάν Λουτσέσκου παρέταξε τον ΠΑΟΚ σε σύστημα 4-2-3-1. Τερματοφύλακας ήταν ο Ζ. Ζίβκοβιτς ενώ από τα δεξιά προς τα αριστερά της άμυνας αγωνίστηκαν οι Σάστρε, Μιχάι, Μιχαηλίδης και Σίντκλεϊ. Τις δύο θέσεις των χαφ πήραν οι Σοάρες (δεξιά) - Κούρτιτς (αριστερά) και στις πτέρυγες αγωνίστηκαν οι Μουργκ (δεξιά) - Ζαμπά (αριστερά) με τον Μπίσεσβαρ σε ελεύθερο ρόλο πίσω από τον μοναδικό προωθημένο, Τσόλακ.

Ο Θανάσης Στάικος (πήρε τη θέση του Μεταξά που ήταν εκτός) από την πλευρά του για τον ΠΑΣ επέλεξε το σύστημα 4-4-2. Τερματοφύλακας ήταν ο Λοντίγκιν ενώ από τα δεξιά προς τα αριστερά της άμυνας αγωνίστηκαν οι Οικονομόπουλος, Εραμούσπε, Κάργας και Γκαρντάφσκι. Αναφορικά με τις θέσεις των χαφ, κεντρικά ήταν οι Στάνκο (δεξιά) - Ντομίνγκεθ (αριστερά) και στις πτέρυγες οι Μπρένερ (δεξιά) - Σνάιντερ. Τέλος το επιθετικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Περέα (δεξιά) - Μορέιρα (αριστερά).

Ο αγώνας

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Ζαμπά να πατάει περιοχή και να σουτάρει μόλις στο πρώτο λεπτό, αλλά ο Λοντίγκιν είχε απάντηση, ενώ στο 6′ ο Σάστρε σέντραρε από τα δεξιά, ο Ζαμπά έκανε το γύρισμα στην περιοχή κι ο Σοάρες δεν κατάφερε να πιάσει ένα δυνατό πλασέ, με τον τερματοφύλακα του ΠΑΣ να μπλοκάρει την μπάλα.

Στο 14′ ο Γιάννης Μιχαηλίδης έπεσε στο έδαφος, μετά από ένα μαρκάρισμα που έκανε κι έγινε αναγκαστική αλλαγή, με τις πρώτες εκτιμήσεις να μην είναι ιδιαίτερα αισιόδοξες.

Στο 48’ ο Τσόλακ έχασε μια ακόμα τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, αφού το σουτ του από κοντά ήταν τρομακτικά δύναμο, για να έρθει ο Μπρένερ στο 49’ και να κάνει ένα σουτ εκτός περιοχής για τον ΠΑΣ, που όμως δεν δυσκόλεψε τον Ζίβκοβιτς.

Ο ΠΑΟΚ πίεσε, ψάχνοντας το γκολ και στο 64′ έχασε σπουδαία ευκαιρία, όταν μετά από φάση διαρκείας, η μπάλα έφτασε στον Μιτρίτσα, που σούταρε εκτός περιοχής, με τον Λοντίγκιν να απομακρύνει, αλλά όχι σταθερά και τον Ζαμπά να σουτάρει αλλά να μη βρίσκει στόχο.

Στο 70′ ο ΠΑΟΚ “άγγιξε” το 1-0, όταν ο Κούρτιτς εκτέλεσε ένα φάουλ σε πολύ καλή θέση, αναγκάζοντας τον Λοντίγκιν να κάνει σπουδαία απόκρουση με το ένα χέρι. Ένα λεπτό μετά, ήταν η σειρά του Ζαμπά να χάσει σπουδαία ευκαιρία, με τον Βραζιλιάνο να σουτάρει δυνατά, αλλά πάνω στον τερματοφύλακα του ΠΑΣ.

Στο 88' ο ΠΑΣ είχε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του στο παιχνίδι, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ντομίνγκεθ έπιασε ολομόναχος την κεφαλιά αλλά από πλεονεκτική θέση δεν κατάφερε να βρει στόχο! Στο 91' ο Άκπομ έμελλε να είναι αυτός που θα πετύχει όμως το γκολ, αφού μετά από σέντρα του Ζαμπά, κάρφωσε με κεφαλιά τους Γιαννιώτες ολομόναχος! Στο 90+5'ο Περέα από το... πουθενά βρέθηκε μόνος με τον Ζίβκοβιτς αλλά αστόχησε και έτσι οι Θεσσαλονικείς πανηγύρισαν τη νίκη.

ΠΑΟΚ( Ραζβάν Λουτσέσκου): Ζ. Ζίβκοβιτς, Σίντκλεϊ, Μιχαηλίδης (17' Κρέσπο), Μιχάι, Σάστρε. Κούρτιτς, Σοάρες (46' Σβαμπ), Μπίσεσβαρ (73' Ζίφκοβιτς), Μούργκ (46' Μιτρίτσα), Ζαμπά, Τσόλακ (66΄ Ακπομ).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Οικονομόπουλος, Εραμούσπε, Κάργας, Γκαρντάφσκι, Στάνκο, Ντομίνγκες, Σνάιντερ, Μορέιρα (85' Παντελάκης), Μπρένερ (73΄ Λώλης), Περέα.