ΑΕΚ-Ολυμπιακός 2-3: Το «ερυθρόλευκο» πέρασμα από το ΟΑΚΑ (photos+video)

ΑΕΚ-Ολυμπιακός: Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν το ντέρμπι κορυφής κόντρα στην Ένωση επικρατώντας 3-2.

Το «συγκρότημα» του Πέδρο Μαρτίνς απέκτησε σημαντικό προβάδισμα στην… κούρσα για τον φετινό τίτλο, αφού πανηγύρισε τη νίκη στο ντέρμπι με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιουσέφ Ελ Αραμπί.

Ο Μαροκινός επιθετικός του Ολυμπιακού ήταν αυτός που «πλήγωσε» την ΑΕΚ σε δύο περιπτώσεις και έδωσε το «τρίποντο» στην ομάδα του. Το σκορ στο ντέρμπι άνοιξε μόλις στο 1ο λεπτό ο Αγκιμπού Καμαρά με τρομερό σουτ έξω από την περιοχή. Στο 15’ ο Αραούχο «απάντησε» με κεφαλιά, αλλά στο 34’ ο Ελ Αραμπί έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του.

Πάντως, σ’ αυτή τη φάση, οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται έντονα για πέναλτι, έπειτα από μαρκάρισμα του Μασούρα στον Βράνιες και στην εξέλιξη βγήκε η αντεπίθεση για τους Πρωταθλητές.

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς πήρε σημαντικό προβάδισμα για τη νίκη στο 70ο λεπτό, όταν ο Ελ Αραμπί εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο το άσχημο γύρισμα του Μοχαμάντι, ενώ στο 79’ ο Αραούχο, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα μείωσε στο τελικό 3-2.