ΝΠΣ Βόλος-Άρης 0-1: Γλίτωσε ένα ακόμη κάζο και «απέδρασε» από το Πανθεσσαλικό (photos)

Ο Άρης μετά το κάζο από την Κόλος Κοβαλίβκα τα χρειάστηκε κόντρα στον ΝΠΣ Βόλου (ισοφάρισε στο 90΄αλλά το γκολ ακυρώθηκε από το VAR) αλλά πήρε τη νίκη με 1-0

Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπρούνο Γκάμα στο 16ο λεπτό της αναμέτρησης ο Άρης επικράτησε 1-0 εκτός έδρας του ΝΠΣ Βόλου και έκανε το 2/2 στο πρωτάθλημα μετά τη νίκη της πρεμιέρας κόντρα στην Λαμία. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης μετά το κάζο μεσοβδόμαδα και την ήττα από την Κόλος Κοβαλίβκα που έφερε τον αποκλεισμό από τα προκριματικά του Europa League και την απόλυση του Μίκαελ Ένινγκ έβγαλε αντίδραση και πήρε τη νίκη αν και στο 90ο λεπτό τα χρειάστηκε και γλίτωσε από το VAR.

Το παιχνίδι ήταν πολύ σκληρό και άτεχνο στο ξεκίνημά του – ενδεικτικό το γεγονός πως ο Αριστείδης Βάτσιος έβγαλε δυο φορές την κίτρινη κάρτα από το τσεπάκι του στο πρώτο τέταρτο και τέσσερις συνολικά στο πρώτο 45λεπτο.

Στο 16’, ωστόσο, «μίλησε» η κλάση του Μπρούνο Γκάμα: ο Πορτογάλος κέρδισε πέναλτι από τον Ζαν Μπαριέντος, το εκτέλεσε ο ίδιος και νίκησε τον Θανάση Γκαραβέλη για το 1-0!

Ένα άστοχο σουτ του Λούκας Σάσα λίγο μετά το ημίωρο κι ένα ακόμη καλύτερο του Βραζιλιάνου χαφ στο 44’ μετά τον συνδυασμό των Κριστιάν Γκάνεα, Γιάννη Φετφατζίδη, ήταν ό,τι καλύτερο ως το φινάλε του πρώτου μέρους, με τους παίκτες του Απόστολου Τερζή να έχουν τον έλεγχο.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν στο δεύτερο ημίχρονο στην προσπάθειά τους να φτάσουν στην ισοφάριση. Η κεφαλιά του Χουάν Χοσέ Περέα στο 63’ ήταν άστοχη, με την ομάδα του Άνχελ Λόπεθ να μη βρίσκει το δρόμο προς την εστία του Χουλιάν Κουέστα.

Ο νεοεισελθών Δημήτρης Μάνος απείλησε στο 70’ για τον Άρη με τον Γκαραβέλη να διώχνει σε κόρνερ ενώ μια κεφαλιά του Έρικ Γέντρισεκ στο 87’ βρήκε δίχτυα, αλλά από την εξωτερική πλευρά…

Παραλίγο έμφραγμα στο 90’: ο Σέρτζιο Τέκιο με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε με τη βοήθεια του VAR καθώς στη σέντρα του Ζουλιάν Μπαρτόλο η μπάλα είχε βγει εκτός αγωνιστικού χώρου!

Ο Άρης κράτησε το 1-0, πήρε τη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμες αγωνιστικές και υποχρέωσε τον Βόλο στην πρώτη φετινή του ήττα.

ΝΠΣ ΒΟΛΟΣ (Άνχελ Λόπεθ): Γκαραβέλης, Τέκιο, Κολόμπο, Σάντσες, Φερράρι, Ριένστρα (79’ Γέντρισεκ), Τσοκάνης, Περέα (85’ Γκουαροτσένα), Μπαριέντος (46’ Μπαρτόλο), Μαρτίνες, Δουβίκας.
ΆΡΗΣ (Απόστολος Τερζής): Κουέστα, Σάκιτς (87’ Μπαγκαλιάνης), Γκάνεα, Ντάτκοβιτς, Ρόουζ, Σάσα, Τζέγκο, Φετφατζίδης (64’ Μάνος), Γκάμα (87’ Χατζηπιρπιρίδης), Μπερτόγλιο (76’ Ματίγια), Λόπεζ (63’ Μαντσίνι).

Stoiximan Super League: Τα ντέρμπι «παίζουν» στην COSMOTE TV
Αναβλήθηκε το Παναθηναϊκός AKTOR - Προμηθέας λόγω του ΑΕΚ-Ολυμπιακός
Οι διαιτητές των playoffs: Σλοβένος στο ΑΕΚ - Ολυμπιακός, Δανός στο Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ
Κύπελλο Ελλάδας, Παναθηναϊκός - Άρης: Τελικό με 8.000 κόσμο για κάθε ομάδα θέλει ο Καρυπίδης