Πανιώνιος – Ξάνθη 2-1: Με ψυχή χιλίων… Πανθήρων πάει να σωθεί! (photos)

Στον «τελικό» της παραμονής ο Πανιώνιος επικράτησε 2-1 της Ξάνθης στην Νέα Σμύρνη

Μεγάλη νίκη στην προσπάθεια που κάνει για να παραμείνει στην Super League 1 πήρε ο Πανιώνιος, ο οποίος επικράτησε εντός έδρας 2-1 της Ξάνθης και έφτασε τους 21 βαθμούς όντας έναν βαθμό πίσω από την Ξάνθη που έχει πλέον 22.  Σκόρερ για τους Νεοσμυρνιώτες ήταν οι Μακσίμοβιτς στο 30ο λεπτό της αναμέτρησης και Τσιλούλης στο 66΄, ενώ για την Ξάνθη μείωσε στο 90+3΄ο Φοσέ με εκτέλεση πέναλτι.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του ματς στο πρώτο 20λεπτο, χωρίς όμως να δημιουργήσουν κάτι αξιόλογο. Στη συνέχεια οι Νεοσμυρνιώτες ισορρόπησαν το παιχνίδι, απείλησαν στο 26΄ με σουτ του Κόρμπου που απέκρουσε ο Σάο Μπέντο και τελικά άνοιξαν το σκορ στο 30΄, όταν ο Μαξίμοβιτς εκμεταλλεύθηκε την τραγική συνεννόηση των Λισγάρα-Σάο Μπέντο και απλά έσπρωξε τη μπάλα στην κενή εστία. Λίγο αργότερα (37΄) ο Λυμπεράκης σκόραρε μετά από γύρισμα του Τσιλούλη, ο οποίος όμως υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ και το γκολ δεν μέτρησε, ενώ στην εκπνοή του α΄ μέρους ο Κότνικ έδιωξε με γροθιές δυνατό σουτ του Μπαριέντος.

Ο Σλοβένος τερματοφύλακας διαφύλαξε το «κυανέρυθρο» προβάδισμα με πολύ δύσκολη απόκρουση σε «σκαστή» κεφαλιά του Κασάδο στα 54΄, για να φτάσουμε στο 66ο λεπτό, όταν ο Πανιώνιος «καθάρισε» το ματς. Μετά από κόρνερ του Μαξίμοβιτς, Ντομίνγκες και Τσιλούλης έπαιξαν... βόλεϊ με κεφαλιές στην περιοχή της Ξάνθης και ο τελευταίος σκόραρε -για τρίτη φορά στα πλέι άουτ.

Η Ξάνθη αντέδρασε στο φινάλε, είχε δοκάρι με τον Στάρτζεον στο 87΄, μείωσε στο 93΄ με πέναλτι που κέρδισε ο Γκαργκαλατζίδης από τον Λυμπεράκη και αξιοποίησε ο Φοσέ, και θα μπορούσε να ισοφαρίσει στο 96΄, όταν με τον Κότνικ εξουδετερωμένο ο Γκαργκαλατζίδης σούταρε, αλλά έδιωξαν προ της γραμμής οι αμυνόμενοι.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Λεωνίδας Βόκολος): Κότνικ, Ρέντζας, Ντομίνγκες, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς, Κόρμπος, Παπανικολάου, Μαξίμοβιτς (80΄ Ευαγγέλου), Λυμπεράκης, Παπαγεωργίου (56΄ Άρτσε), Τσιλούλης (87΄ Δούμτσιος)

ΞΑΝΘΗ (Νίκος Καραγεωργίου): Σάο Μπέντο, Μπεξιβανίδης, Λισγάρας (55΄ Σόσα), Κασάδο, Καρασαλίδης, Τερκί, Τζουρίτσκοβιτς (46΄ Στάρτζεον), Μπαριέντος (62΄ Γκαργκαλατζίδης), Καμαρά (46΄ Μουλέν), Ντε Αμορίμ, Κάστρο (78΄ Φοσέ)

Μαρία Αριστοτέλους: Βγαίνει νικήτρια στην τεράστια μάχη της
O θρυλικός Ρομάριο γυρίζει στα γήπεδα στα 58 του χρόνια!