Πανιώνιος-Ξάνθη 1-0: Αντίδραση με Μακσίμοβιτς

Σπουδαία επικράτηση για τον Πανιώνιο επί της Ξάνθης.

«Ζωντανός» έδειξε πως είναι ο Πανιώνιος, ο οποίος απέναντι στην Ξάνθη έβγαλε αντίδραση και πήρε τη νίκη με 1-0. Οι «κυανέρυθροι» κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν με πάθος και κατάφεραν στο 75’ να πετύχουν το γκολ της νίκης με τον Μακσίμοβιτς. Οι Ακρίτες είχαν κάποιες καλές στιγμές, αλλά μετά το γκολ που δέχτηκαν, δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν.

Δυνατά ξεκίνησε ο Πανιώνιος το παιχνίδι και στο 3’ ο Μανιάτης έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο το γκολ δεν μέτρησε καθώς ο έμπειρος μέσος ήταν σε αντικανονική θέση. Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα ήταν κακός, με τις δύο ομάδες να κάνουν πολλά λάθη. Στο 37’ ένα σουτ του Ντουρμισάι δεν βρήκε στόχο, στην πιο καλή στιγμή του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο.

Με την έναρξη του δεύτερου 45λεπτου, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και στο 50’ ο Τσιλούλης έκανε το παράλληλο γύρισμα, αλλά ο Ντουρμισάι δεν πρόλαβε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 51’ η Ξάνθη απάντησε, με την προβολή του Γέντρισεκ να περνά πάνω από την εστία του Μάλερμπ. Η πίεση του Πανιωνίου συνεχίστηκε και στο 74’ ο Ζίφκοβιτς απέκρουσε το σουτ του Κόρμπου, αλλά στη συνέχεια ο Μπαξεβανίδης έκοψε με τάκλιν τον Μασούρα, ο οποίος ήταν σε θέση βολής.

Στο 75’ ο Πανιώνιος κατάφερε να πετύχει το γκολ, με τον Μακσίμοβιτς να πιάνει το σουτ και στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Οι «κυανέρυθροι» συνέχισαν να ελέγχουν τον ρυθμό του αγώνα, με την Ξάνθη να ανεβάζει στροφές για να φτάσει στην ισοφάριση. Ωστόσο το 1-0 διατηρήθηκε ως το τέλος και ο Πανιώνιος πανηγύρισε μια σπουδαία επικράτηση.

Πανιώνιος (Άκης Μάντζιος): Μάλερμπ, Μασούρας, Ντομίνγκες, Μπανανά, Παπαγεωργίου, Τσιλούλης (72’ Καμαρά), Κόρμπος, Μανιάτης (69’ Μακσίμοβιτς), Άρτσε (86’ Σταυρόπουλος), Μπουμάλ, Ντουρμισάι.

Ξάνθη (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Κασάδο, Μπαριέντος, Αλμέιδα, Λισγάρας, Καντά (83’ Φάκκης), Γεντρισεκ, Μπαξεβανίδης (89’ Ντίρεστραμ), Μπρίτο (66’ Σαρπόνγκ), Αμορίμ, Κοβάτσεβιτς.

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ
Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ