Αστέρας Τρίπολης-Ατρόμητος 0-1: Έσπασε την... κατάρα με Ντάουντα

Μετά από οκτώ χρόνια ο Ατρόμητος πανηγύρισε ξανά νίκη στο «Θ. Κολοκοτρώνης» χάρη στον 28χρονο Νιγηριανό άσο που έκανε το 1-0 κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης

Η αύρα του Σα Πίντο έχει κάνει τη διαφορά στην ομάδα του Περιστερίου! Μετά το 0-0 στο «Γ. Καραϊσκάκης» για το Κύπελλο, ο Ατρόμητος πανηγύρισε μεγάλη εκτός έδρας νίκη επί του Αστέρα Τρίπολης για τη Super League, την πρώτη μάλιστα μετά από τον Οκτώβρη του 2009 (2-1). Πρωταγωνιστής όμως της νέας επιτυχίας του Ατρομήτου ήταν ο Αμπιόλα Ντάουντα, με την ομάδα του Περιστερίου να έχει χτυπήσει... φλέβα χρυσού.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με αμυντικό προσανατολισμό στο παιχνίδι τους για να αποφύγουν κάποιο γρήγορο γκολ. Στο 32΄ πάντως έχασαν κλασική ευκαιρία, όταν ύστερα από εκτέλεση πλάγιου από τον Παντελιάδη ο Ζησόπουλος πήρε την κεφαλιά αναγκάζοντας τον Ντοναρούμα σε εξαιρετική επέμβαση. Ελάχιστα δευτερόλεπτά όμως πριν ο Βάτσιος σφυρίξει για τελευταία φορά στο πρώτο ημίχρονο, ο Ντάουντα με συρτό σουτ πέρασε την μπάλα κάτω από τα πόδια του Ιταλού τερματοφύλακα στέλνοντας την ομάδα του στα αποδυτήρια με το υπέρ της 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα των δυτικών προαστίων δεν απειλήθηκε και έφτασε στην τέταρτη εφετινή εκτός έδρας νίκη. Στο 76’ ο Μανιάτης έκανε ντεμπούτο με τη φανέλα του Ατρόμητου, αντικαθιστώντας τον Τόνσο.

Μετά το νέο άτυχο αποτέλεσμα ο Αστέρας μένει χαμηλά στη βαθμολογία και χρειάζεται νίκες για να μην κινδυνέψει.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Ντοναρούμα, Δημούτσος (75΄ Ιωαννίδης), Χαμντανί, Σελίν, Γιαννούλης, Ιγκλέσιας (64΄ Καλτσάς), Τσουκαλάς, Στανισάβλιεβιτς (83΄ Τσιλιανίδης), Μάσα, Φαρίνια, Μανιάς
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Γκορμπούνοφ, Παντελιάδης, Μπάγκα, Φυτανίδης, Ούμπιδες, Ζησόπουλος, Πλατέλλας (75΄ Κυριακίδης), Κιβρακίδης, Λημνιός (85΄ Βασιλείου), Τόνσο (76΄ Μανιάτης), Ντάουντα

Live Chat Ξάνθη-Απόλλων Σμύρνης 0-0 (ημίχρονο)