Ήττα με 3-2 από τη Φίτεσε για τον Αστέρα

Πιο έτοιμη ήταν η Φίτεσε η οποία επικράτησε 3-2 του Αστέρα Τρίπολης σε φιλική αναμέτρηση στο Άρνεμ.

Θετικά μηνύματα άφησε ο Αστέρας  Τρίπολης στη φιλική του αναμέτρηση απέναντι στη Φίτεσε από την οποία όμως, ηττήθηκε 3-2. Οι «κιτρινόμαυροι» του Άρνεμ ήταν σε καλύτερη κατάσταση καθώς σε λίγες ημέρες ξεκινούν τις επίσημες υποχρεώσεις τους.

Κάτι που φάνηκε και στον αγωνιστικό χώρο με την ομάδα της Αρκαδίας να έχει αρκετά προβλήματα στην άμυνα. Η ομάδα της Τρίπολης άνοιξε το σκορ στο 19’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γιάννου.

Η ισοφάριση ήρθε με τον ίδιο τρόπο από τον Μπράουν, ενώ η ανατροπή για τη Φίτεσε ήρθε με τα γκολ του Ράσικα (40’, 58’). Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε από τον Τσοκάνη στο 90’.

Α΄ημίχρονο: Θεοδωρόπουλος, Μούκαμ, Γκοϊάν, Σανκαρέ, Παντελιάδης, Ιγκλέσιας, Χαμντανί, Δημούτσος, Φούντας, Μπερτόγλιο, Γιάννου.

Β΄ημίχρονο: Κοσίτσκι, Κιτοκό, Αλόκο, Ζησόπουλος, Τσοκάνης, Τορμένα, Ντουντού, Γουάτο, Σκούρτης, Μάσα, Μπαράλες.

Φιτέσε: Ρουμ, Φαν ντε Βερφ, Λίντραμ, Μπράουν, Καζασβίλι, Ολινικ, Νακάμπα, Ράσικα, Μπέικερ, Αχεντεχ, Κασία

Στον πάγκο: Λέλιβελντ, Κόρενιουκ, Μέρκαν, Γκάου, Βελτούιζεν

Σκόρερ: 36' (πεν.) Μπράουν, 40', 58' Ράσικα – 19' (πεν.) Γιάννου, 90' Τσοκάνης.

Η πορεία της Ολυμπιακής Φλόγας
Euroleague: Διπλά τετράδας για Ολυμπιακό, Μονακό, Μπαρτσελόνα - Τελικός για Παναθηναϊκό AKTOR
Euroleague: "Διπλό" τετράδας στο Βελιγράδι ο Ολυμπιακός
ΠΑΟΚ: Δύσκολα προλαβαίνει Παναθηναϊκό ο Μπάμπα