Αστέρας Τρίπολης: Φιλική ήττα  από την Ιστανμπούλ Μπασακσεχίρ

Αστέρας Τρίπολης: Φιλική ήττα από την Ιστανμπούλ Μπασακσεχίρ

Την ήττα με 2-1 γνώρισε ο Αστέρας Τρίπολης στο πρώτο του φιλικό στην Ολλανδία από την Ιστανμπούλ Μπασακσεχίρ.

Οι Αρκάδες είχαν αρκετά καλή παρουσία κι έχασαν αρκετές ευκαιρίες, με τον Τσοκάνη να αποχωρεί τραυματίας στα τελευταία λεπτά. Ο Στάικος Βεργέτης χρησιμοποίησε διαφορετικές ενδεκάδες σε κάθε ημίχρονο και είχε την ευκαιρία να δει αγωνιζόμενους και τους νεοαποκτηθέντες, βγάζοντας χρήσιμα συμπεράσματα για τη συνέχεια.

Ο Αστέρας ξεκίνησε ορεξάτα το παιχνίδι και απείλησε στο πρώτο δεκάλεπτο την εστία των Τούρκων, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Η Μπασακσεχίρ ισορρόπησε μετά το πρώτο 15λεπτο και άρχισε τις επισκέψεις προς την εστία του Μπαντή. Στο 24’ ο Βίσκα σημάδεψε το δοκάρι του Αστέρα και στην εξέλιξη της φάσης, ο Ντα Σίλβα με σουτ εντός μεγάλης περιοχής, έκανε το 1-0. Στο 29’ οι Τούρκοι πέτυχαν το 2-0, όταν ο Ντα Σίλβα και πάλι με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Η αντίδραση του Αστέρα ήρθε στο 42’, όταν ο Μούκαμ έκανε τη σέντρα και ο Σκούρτης με κεφαλιά μείωσε σε 2-1. Ο Ντα Σίλβα με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι για την Μπασακσεχίρ.

Στο δεύτερο μέρος, ο Βεργέτης παρέταξε άλλη ενδεκάδα και ο Αστέρας πίεσε για την ισοφάριση, αλλά δεν τα κατάφερε. Θετικά δείγματα έδειξε ο Λανθαρότε, αλλά και ο Μπερτόλιο, που ανησύχησαν την αντίπαλη άμυνα.

Η σύνθεση του Αστέρα στο πρώτο μέρος: Μπαντής, Παντελιάδης, Ζησόπουλος, Γκοϊάν, Κοστανάρο Λίμα, Γουάτο, Δημούτσος, Φούντας, Μάσα, Σκούρτης, Μούκαμ

Στο δεύτερο μέρος έπαιξαν οι: Θεοδωρόπουλος, Γιαννούλης, Αλόκο, Τορμένα, Κιτοκό, Ιγκλέσιας, Χαμντανί, Μπερτόλιο, Τσοκάνης (81’ Μούκαμ), Λανθαρότε, Γιάννου

NBA: Συγκλονιστικός ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, αλλά απελπιστικά μόνος - Σοκ για τους Σέλτικς
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Επανέρχεται η Γαλατασαράι για τον Ερικσεν
Πολωνία: Ενισχύει με στρατό τους Ολυμπιακούς Αγώνες
Ιβάνα Κνολ: Η πιο διάσημη οπαδός του Μουντιάλ «ζεσταίνεται» για το Euro 2024 (pics)