ΟΦΗ: Θετικό δείγμα στο πρώτο φιλικό, 1-1 με Ναϊμέγκεν

Στο ισόπαλο 1-1 έμεινε ο ΟΦΗ στην πρώτη του φιλική αναμέτρηση απέναντι στη Ναϊμέγκεν δείχνοντας καλό πρόσωπο.

Με θετικό τρόπο ξεκίνησε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις για το βασικό στάδιο της προετοιμασίας του στην Ολλανδία ο ΟΦΗ. Η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο αντιμετώπισε την Ναϊμέγκεν μένοντας στο ισόπαλο 1-1 έχοντας στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού αρκετά καλή παρουσία.

Οι Ολλανδοί, μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και είχαν δοκάρι στο 28’ σε σουτ του Στέφανιτς. Παρόλα αυτά, η ομάδα της Κρήτης ήταν αυτή που πήρε το προβάδισμα, καθώς στο 35’ ο Λεϊβακαμπέσι με αυτογκόλ άνοιξε το σκορ για τους Κρητικούς.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ιταλός τεχνικός έκανε αρκετές αλλαγές, με τον ΟΦΗ όμως, να διατηρεί την καλή του εικόνα, έχοντας σημαντικές ευκαιρίες με τους Περογαμβράκη και Πετρόπουλο.

Από τη στιγμή που δεν ήρθε το δεύτερο γκολ η Ναϊμέγκεν ισοφάρισε στο 82’ με γκολ του Χέρικ για το τελικό 1-1.

ΟΦΗ: Δασκαλάκης, Φαζός, Τριποτσέρης, Στάθης, Μιλιάζες, Μακρής,Φραγκουλάκης, Σίσιτς Κουτσιανικούλης, Πετρόπουλος, Ροβίθης.

Ο ΟΦΗ ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο με τους: Aγριμάκη, Αρτόλα, Μονιάκη, Τριποτσέρη, Φαζό (84’ Δαμιανάκης), Μακρή (73’ Μπανούσης), Κάλαιτζιτς, Στάθη (67’ Στάθης), Μιλιάζες (84’ Λαμπρόπουλος), Περογαμβράκη και Πετρόπουλο (78’ Μανιδάκης).

Europa Conference League LIVE: ΠΑΟΚ – Μπριζ και Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός
Volley League: Ματσάρα και μείωσε ο Παναθηναϊκός
ΕΟΚΑΝ: Επιβεβαίωση από FIFA - «Κανένα θετικό δείγμα Έλληνα παίκτη»
Στέφανος Τσιτσιπάς: Στα προημιτελικά του Barcelona Open – Άντεξε στην πίεση του Μπαένα