Απευθείας… παραμονή για την ΑΕΚ, 1-0 τον Πανιώνιο (video)

Με αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ του Γκερέιρο (12’) η ΑΕΚ επικράτησε 1-0 του Πανιωνίου έχοντας την ευκαιρία να «καθαρίσει» νωρίτερα, χάνοντας πέναλτι με τον Κατίδη στο 84’.

Μία από τις σημαντικότερες αναμετρήσεις για τη φετινή σεζόν ήταν αυτή της ΑΕΚ με τον Πανιώνιο. Οι «κιτρινόμαυροι» ήθελαν τη νίκη για να μπορέσουν να ξεφύγουν οριστικά από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας και να συνεχίσουν με μεγαλύτερη ηρεμία στη συνέχεια.

Αυτή, ήρθε με αρκετά αγχωτικό τρόπο, με την Ένωση να επικρατεί 1-0 και να ξεφεύγει από τις τελευταίες θέσεις, βάζοντας πλώρη για αρκετά ψηλότερα στη βαθμολογία. Το μοναδικό τέρμα σημειώθηκε από τον Γκερέιρο στο 12’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Όλα θα μπορούσαν να είχαν τελειώσει νωρίτερα βέβαια, ωστόσο ο Κατίδης αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι.

Για ακόμα μία αναμέτρηση η ΑΕΚ μπήκε εντυπωσιακά στον αγωνιστικό χώρο και είχε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού. Η διαφορά με τα προηγούμενα παιχνίδια, ήταν το γεγονός ότι κατάφερε να μετουσιώσει την ανωτερότητά της με ένα γκολ.

Συγκεκριμένα στο 12’ ο Γκερέιρο με απευθείας εκτέλεση φάουλ πέτυχε το πρώτο του φετινό τέρμα και δεύτερο στην καριέρα του στο ελληνικό πρωτάθλημα δίνοντας το προβάδισμα στην ΑΕΚ για τη νίκη.

Από εκεί και πέρα, δεν άλλαξε τίποτα απολύτως σε ό,τι αφορά την εικόνα των δύο ομάδων, καθώς η ομάδα του Έβαλντ Λίνεν ήταν αυτή που διατήρησε τον έλεγχο. Ενδεικτικό είναι το γεγονός ότι στα πρώτα 45 λεπτά ο Πανιώνιος δεν έκανε καμία τελική προσπάθεια.

Στην επανάληψη το πρώτο τέταρτο είχε ακριβώς την ίδια εικόνα με την ΑΕΚ να πιέζει για ένα δεύτερο τέρμα που θα «καθάριζε» και το παιχνίδι. Παρόλα αυτά, από το 60’ και μετά ο Πανιώνιος ήταν αυτός που είχε τον έλεγχο και έφτασε κοντά στην ισοφάριση, όταν ο Καμπάνταης με καρφωτή κεφαλιά, έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΑΕΚ απείλησε με αντεπιθέσεις. Στο 83’ ο Κατίδης πρόλαβε την έξοδο του Περιστερίδη στέλνοντας την μπάλα ελάχιστα άουτ. Δύο λεπτά αργότερα, ο Σταματής κέρδισε το πέναλτι από τον γκολκίπερ του Πανιωνίου με τον Κατίδη να αστοχεί.

{coveritlive}e59c50bbbf{/coveritlive}

Unsupported video

Νιγηρία: Νέος ομοσπονδιακός προπονητής ο Φίνιντι Τζορτζ
ΠΑΟΚ – ΑΕΚ: Οι ξέφρενοι πανηγυρισμοί στην Τούμπα – «Το πρωτάθλημα έχει δρόμο» (videos)
Ιταλία: «Άγριο» ξύλο πριν το Τζένοα – Κάλιαρι στη Serie A | Δείτε video
Χάντμπολ: Εκτός έδρας ο πρώτος τελικός του Ολυμπιακού με Βαλούρ για το European Cup