Ιωνικός-Ξάνθη: Ματσάρα χωρίς νικητή (photos+video)

Ιωνικός και Ξάνθη αναδείχτηκαν ισόπαλοι 1-1.

Χωρίς νικητή (1-1) έληξε το ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής της Super League 2, ανάμεσα σε Ιωνικό και Ξάνθη στη Νεάπολη. Οι δύο ομάδες ήθελαν τη νίκη και προσέφεραν πολύ καλό θέαμα, αλλά δεν μπόρεσε καμία να πάρει το «τρίποντο» και να βελτιώσει τη βαθμολογική της θέση.

Πολύ καλό ρυθμό είχε το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, κατά το οποίο δεν σημειώθηκε γκολ, αλλά είχε ευκαιρίες και ένταση. Στο 26’ ένα σπρώξιμο του Τάτου με τον Ματσούκα πυροδότησε ένταση και γενικευμένη σύρραξη, με τον Τσιριγώτη να αποβάλλεται από τον πάγκο. Οι Νιάσε και Φαζός έχασαν ευκαιρίες για τον Ιωνικό, ενώ η Ξάνθη απάντησε με δοκάρι του Μπριλάντε στο 33’.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ιωνικός μπήκε πιο δυνατά και στο 65’ ο Πλατέλλας με εξαιρετικό σουτ έκανε το 1-0, αλλά στο 68’ από αδράνεια της άμυνας των γηπεδούχων, ο Κέβιν Γκαρσία με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι φάνηκε να έχουν πιο καθαρό μυαλό και έβγαιναν πιο ορθολογικά στην επίθεση, ενώ και οι «κυανόλευκοι» προσπάθησαν για το γκολ στο φινάλε χωρίς αποτέλεσμα.

Αναλυτικά:

Ιωνικός-Ξάνθη 1-1

Κυριακή 7 Μαρτίου

13:30 Εργοτέλης-Δόξα Δράμας (ERTSPORTS 4)
13:45 Καραϊσκάκης-ΟΦ Ιεράπετρας (ERTSPORTS 3)
14:45 Χανιά-Λεβαδειακός (ERTSPORTS)
14:45 Απόλλων Λάρισας-Τρίκαλα (ERTSPORTS 2)
20:30 Παναχαϊκή-Διαγόρας Ρόδου (ΕΡΤ3)

Έκτακτο Δελτίο Επιδείνωσης Καιρού: Έρχονται ισχυρές βροχές, χιόνια και πτώση της θερμοκρασίας
Σοκ για την Πάουλα Μπαντόσα: Ξέσπασε σε κλάματα στην αγκαλιά της Σαμπαλένκα (vid)
Οι προκρίσεις Ολυμπιακού και ΠΑΟΚ στα ημιτελικά του Conference League «κρίνονται» στην COSMOTE TV
Για πρώτη φορά στην Ελλάδα 115 εκατομμύρια ευρώ από το Eurojackpot – Αύριο στις 21:00 η κλήρωση