Εφτάψυχη

Εφτάψυχη

Αγωνιζόμενη με δέκα παίκτες για ένα ολόκληρο ημίχρονο η Άρσεναλ κατάφερε να πάρει τη νίκη και την πρόκριση απέναντι στην Χάντερσφιλντ.

Σε κάθε προπόνηση της Άρσεναλ, ο Αρσέν Βενγκέρ αφιερώνει κάποιο διάστημα τοποθετώντας την μία από τις δύο ομάδες με δέκα παίκτες. Αποτέλεσμα αυτού είναι, όταν οι «κανονιέρηδες» μένουν με δέκα παίκτες να μπορούν να ανταπεξέρχονται στην αναμέτρηση με  τον ίδιο τρόπο.

Κάτι τέτοιο επιβεβαιώθηκε και απέναντι στην Χάντερσφιλντ για τον τέταρτο γύρο του FA Cup, όπου οι «κανονιέρηδες» από το 42’ έπαιζαν με δέκα παίκτες. Μέχρι εκείνο το σημείο είχαν καταφέρει να πάρουν το προβάδισμα, με αυτογκόλ του Κλαρκ, όταν μετά από σουτ του Μπέντνερ (22΄) η μπάλα άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Μπένετ.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι έχοντας το αριθμητικό πλεονέκτημα, απέκτησαν τα ηνία του αγώνα και στο 66’ μετά από κόρνερ του Πίλκινγκτον και κεφαλιά του Λι, ισοφάρισαν σε 1-1.

Ωστόσο πέντε λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης ο Μπέντνερ κέρδισε το πέναλτι, το οποίο αξιοποίησε ο Φάμπρεγας που είχε περάσει ως αλλαγή στο 69’.

ΑΡΣΕΝΑΛ: Αλμούνια, Κοσιελνί, Σκιλασί, Έμπουε, Γκιμπς, Ντιαμπί (69’ Φάμπρεγας), Νασρί (33’ Ροσίτσκι), Ντενίλσον, Αρσάβιν, Σαμάκ (46’ Σονγκ), Μπέντνερ
ΧΑΝΤΕΡΣΦΙΛΝΤ: Μπένετ, Πελτιέ, Π. Κλαρκ, Τ. Κλαρκ (60’ Άρφιλντ), ΜακΚομπ, Χαντ, Γκούντγιονσον, Ρόμπερτς, Πίλκινγκτον, Κίλμπεϊν, Λι

Ο Αντρέι Ρούμπλεφ κατέκτησε τον τίτλο στη Μαδρίτη αλλά θα επιστρέψει στο νοσοκομείο