Ανασκόπηση 2022: Αφεντικό και αήττητος Κυπελλούχος ο Παναθηναϊκός (vids+pics)

Ανασκόπηση 2022: Ο Παναθηναϊκός του Ιβάν Γιοβάνοβιτς κατέκτησε το 19ο Κύπελλο στην ιστορία του στον τελικό με τον ΠΑΟΚ και αήττητη πορεία.

Οκτώ χρόνια. Η προσμονή στον κόσμο του Παναθηναϊκού για έναν τίτλο ήταν τεράστια.

Από το 2014 και το θριαμβευτικό 4-1 στον τελικό Κυπέλλου με τον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ, είχε να χαμογελάσει ο οπαδός του «τριφυλλιού». Η πειθαρχημένη ομάδα που έφτιαξε ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς την περασμένη σεζόν έμεινε νωρίς πίσω για να κάνει σχέδια για το πρωτάθλημα.

Οι άλλοι δύο στόχοι ήταν απόλυτα εφικτοί και τους πέτυχε και τους δύο. Να πάρει ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο και να επιστρέψει στις διοργανώσεις της UEFA και ο άλλος το Κύπελλο. Ήταν ο πιο σύντομος δρόμος για έναν τίτλο και ο Παναθηναϊκός τον ακολούθησε μέχρι τέλους σηκώνοντας την κούπα. Δεν λοξοδρόμησε καμία φορά με το βλέμμα του μόνιμα στραμμένο στο 19ο Κύπελλο της ιστορίας του.

Η αήττητη πορεία

Ο Παναθηναϊκός ρίχτηκε στη μάχη του θεσμού στην πέμπτη φάση. Η αποστολή του δεν ήταν απλή. Έπαιξε με τον Ατρόμητο, ομάδα Super League, που δεν είναι και το ιδανικό για τη συγκεκριμένη φάση και μάλιστα σε μονό ματς στο Περιστέρι. Το «τριφύλλι», όμως, ξεπέρασε το εμπόδιο με νίκη 1-0 και γκολ του Καρλίτος.

Στη φάση των «16» ο Παναθηναϊκός πέτυχε ξανά ομάδα από την μεγάλη κατηγορία. Τον αξιόμαχο Βόλο. Στη Λεωφόρο το 2-1 με πρωταγωνιστή τον Μακέντα άφηνε ανοιχτούς λογαριασμούς, αλλά στο Πανθεσσαλικό οι «πράσινοι» πήραν ένα σβηστό 0-0 και πέρασαν άνετα στα προημιτελικά.

Εκεί είχαν ακόμα πιο εύκολο έργο, αυτή τη φορά με ομάδα της Super League 2 και συγκεκριμένα την Αναγέννηση Καρδίτσας. Πρώτο ματς ξανά στη Λεωφόρο και ο Παναθηναϊκός καθάρισε την πρόκριση από το πρώτο 45λεπτο. Νίκη με 4-0, νίκη και στη ρεβάνς με 1-0 και με συνολικό 5-0 πήγε στα ημιτελικά για ν’ αντιμετωπίσει τη Λαμία, που έκανε την έκπληξη κι απέκλεισε τον Άρη.

Ούτε με την ομάδα της Φθιώτιδας ο Παναθηναϊκός είχε πρόβλημα. Στη Λεωφόρο και πάλι το πρώτο παιχνίδι με την ομάδα του Γιοβάνοβιτς να επικρατεί με το φτωχό 1-0. Στη ρεβάνς φυσικά ο Παναθηναϊκός ήταν αποφασισμένος. Και πήρε μία εύκολη νίκη με 2-0. Συνολικά σκορ 3-0 και τελικός στο ΟΑΚΑ με τον ΠΑΟΚ. Ο Παναθηναϊκός πήγε στον τελικό με 11 γκολ υπέρ και μόλις ένα κατά. Έξι νίκες και μία ισοπαλία. Στα έξι από τα επτά παιχνίδια δεν δέχθηκε γκολ.

Ο τελικός

Ο «Δικέφαλος» του Βορρά απέκλεισε τον Ολυμπιακό στον ημιτελικό με δύο ισοπαλίες. Το πρώτο ματς στην Τούμπα 0-0, το δεύτερο στο Φάληρο με το 1-1 να δίνει την πρόκριση στους Θεσσαλινικείς, αφού την περασμένη σεζόν μετρούσε το εκτός έδρας γκολ.

Ο Παναθηναϊκός μπροστά σε 50.000 οπαδούς και των δύο ομάδων, σε έναν επεισοδιακό, πριν την έναρξη και στη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, τελικό δεν κοίταξε πουθενά αλλού από την κούπα που τον περίμενε. Μπήκε δυνατά στο πρώτο ημίχρονο, απείλησε και κέρδισε πέναλτι με τον Γκατσίνοβιτς.

Ο Αϊτόρ εκτέλεσε εύστοχα στο 34’ και η ιστορία είχε γραφτεί σε εκείνο το σημείο. Παρά τη διακοπή, που επηρέασε στο πρώτο μέρος τον ρυθμό του Παναθηναϊκού, το ματς συνεχίστηκε, ο Παναθηναϊκός άντεξε στην πίεση του ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο και το τελικό σφύριγμα του Λαόθ, ήταν η έναρξη για ένα καταπράσινο πάρτι.