Premier League: Η Λέστερ ισοπέδωσε τη Νότιγχαμ Φόρεστ με τεσσάρα
eurokinissi

Η Λέστερ στη μάχη των ουραγών διέλυσε με 4-0 τη Νότιγχαμ Φόρεστ και ξέφυγε από την ουρά της βαθμολογίας στην Premier League.

Ένα 10λεπτο ξέσπασμα της Λέστερ στο πρώτο ημίχρονο αποδείχθηκε αρκετό για την ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς να πανηγυρίσει την πρώτη εφετινή της νίκη στην Premier League.

Μετά από 6 ήττες και μία ισοπαλία, το σημερινό ντέρμπι ουραγών με την Νότιγχαμ στο «Κινγκ Πάουερ» ήταν «μονόδρομος» για τις «αλεπούδες», που με το εμφατικό 4-0 «έσπασαν το ρόδι» στο πρωτάθλημα κι ελπίζουν σε καλύτερη συνέχεια.

Απόλυτος πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο Τζέιμς Μάντισον, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ, ενώ από δική του ασίστ στο 73ο λεπτό ο Πάτσον Ντακά έβαλε το «κερασάκι στην τούρτα».

Ο Στίβεν Κούπερ είδε την ομάδα του να φεύγει χωρίς βαθμό γοια πέμπτο συνεχόμενο ματς και σαφώς δεν θα πρέπει να σιαθάνεται καθόλου μα καθόλου σίγουρος στην θέση του. 3+Σε τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι η άμυνα της Νότιγχαμ δέχεται 3+ γκολ (Μπόρνμουθ 3-2 και Φούλαμ 3-2) κι αν συνυπολογίσει κανείς και τα 6 που είχαν προηγηθεί από τη Σίτι, σημαίνει ότι στην τελευταία τετράδα αγώνων η Φόρεστ έχει δεχτεί συνολικά 16 γκολ!

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 9ης αγωνιστικής στην Premier League έχουν ως εξής:

Άρσεναλ-Τότεναμ                  3-1

(20΄ Παρτέι, 49΄ Ζεσούς, 67΄ Τζάκα - 31΄πεν. Κέιν)

Μπόρνμουθ-Μπρέντφορντ            0-0

Κρίσταλ Πάλας-Τσέλσι             1-2

(7΄ Εντουάρ - 38΄ Ομπαμεγιάνγκ, 90΄ Γκάλαχερ)

Φούλαμ-Νιούκαστλ                 1-4