Copa Libertadores: Επική πρόκριση της Παλμέιρας στους «4» - Στα πέναλτι με εννέα παίκτες (video)
Twitter / SE Palmeiras

Η Παλμέιρας του Αμπέλ Φερέιρα πανηγύρισε μια επική πρόκριση στο Copa Libertadores.

Στα ημιτελικά του Copa Libertadores προκρίθηκε η Παλμέιρας επικρατώντας στα πέναλτι της Ατλέτικο Μινιέρο παρόλο που ολοκλήρωσε το παιχνίδι με εννέα παίκτες.

Το παιχνίδι ήταν έντονο, με νεύρα και πάθος, καθώς στα 90 λεπτά δεν είχε γκολ αλλά τρεις κόκκινες κάρτες. Η Παλμέιρας έμεινε από νωρίς με 10 παίκτες, αφού στο 28ο λεπτό, o Ντανίλο αντίκρισε απευθείας κόκκινη για σκληρό μαρκάρισμα στον χώρο του κέντρου ενώ στο 82’ ο Γκουστάβο Σκάρπα, που έχει συμφωνήσει με τον Ολυμπιακό, αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη.

Η ένταση συνεχίστηκε και στο τέλος του αγώνα, αφού ο Εντουάρντο Βάργκας παραπονέθηκε στον διαιτητή και εκείνος τον απέβαλε αφήνοντας και την Ατλέτικο Μινέιρο με 10 παίκτες.

Το τέλος του αγώνα βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες χωρίς τέρματα και σε συνδυασμό με το 2-2 του πρώτου αγώνα, η πρόκριση κρίθηκε στα πέναλτι. Εκεί η Παλμέιρας ήταν πιο εύστοχη και πιο ψύχραιμη, πανηγυρίζοντας την πρόκριση στα ημιτελικά με 6-5.