Ολλανδία: Προβάδισμα για την Φίτεσε - Ένα γκολ στο 86΄πλήγωσε την Αλκμάαρ των Παυλίδη, Χατζηδιάκου
Twitter/MijnVitesse

Με γκολ στο 86’ η Φίτεσε επικράτησε με 2-1 επί της Αλκμάαρ και πήρε προβάδισμα για το εισιτήριο του Conference League.

Το γκολ του Λόις Οπέντα στο 86 λεπτό χάρισε στη Φίτεσε τη νίκη επί της Αλκμάαρ με 2-1 στον πρώτο «τελικό» των play off, για την τελευταία θέση που οδηγεί στα προκριματικά του επόμενου Europa Conference League και της έδωσε ένα μικρό αλλά πολύ σημαντικό προβάδισμα, ενόψει της ρεβάνς της Κυριακής (29/5, 15:30) στο «AFAS Stadion».

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 22’ με τον Μπούιτινκ, όμως η ΑΖ (με βασικούς για άλλο ένα ματς τους Παντελή Χατζηδιάκο και Βαγγέλη Παυλίδη) έφερε το ματς στα ίσα στο 59’ με τον Κλάσι.

Τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε, ωστόσο, ο Οπέντα έδωσε τη νίκη στη Φίτεσε με δυνατό σουτ, δίνοντας την ευκαιρία στην ομάδα του να κάνει το πρώτο... ευρωπαϊκό βήμα.

Γιαννακόπουλος: "Ο Ναν μαζί με Βράνκοβιτς και Αλβέρτη"
Αταμάν: «Υπάρχει ισχυρός δεσμός με τον Γιαννακόπουλο - Νομίζω ότι θα μείνω εδώ για πολλά χρόνια»
Τελικός Conference League: Πόσα εισιτήρια θα πάρει ο Ολυμπιακός και πόσο κοστίζουν
"Γατάκια εγώ γκαντέμης;" η ερώτηση του πρωθυπουργού μετά τις προκρίσεις στο Final Four!