Live Chat Πολωνία-Σουήδια 2-0 (Τελικό)

Δείτε λεπτό προς λεπτό τη μάχη ανάμεσα στην Πολωνία και την Σουηδία που οδηγεί στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022 που θα διεξαχθεί στο Κατάρ

Κατευθείαν στον τελικό των μπαράζ για το Μουντιάλ βρέθηκε η Πολωνία, μετά τον αποκλεισμό της Ρωσίας από την διοργάνωση και έτσι έδωσε φιλικό ματς πριν λίγες ημέρες για προετοιμασία, φέρνοντας 1-1 μέσα στην Σκωτία. Μάλιστα, γλίτωσε στις καθυστερήσεις την ήττα, όταν ισοφάρισε για το τελικό αποτέλεσμα από το σημείο του πέναλτι ο Πίατεκ. Το μυαλό όλων βέβαια στην ομάδα είναι πως θα βρεθούν στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου στο Κατάρ και απομένει μόλις ένα παιχνίδι, όπου εντός έδρας θα προσπαθήσουν να αποκλείσουν την πάντα υπολογίσιμη Σουηδία.

Η Σουηδία μόχθησε για να πάρει την πρόκριση στον τελικό των μπαράζ, αφού στην παράταση κέρδισε την Τσεχία με 1-0, χάρη σε τέρμα του Ισάκ στο 110′. Η δουλειά έγινε πάντως για την ομάδα του Γιάνε Άντερσον, που αυτή την φορά δεν θα αγωνίζεται στο «σπίτι» της, αλλά μέσα στην Πολωνία, οπότε μια ενδεχόμενη πρόκριση στο Παγκόσμιο Κύπελλο αποκτά ακόμη μεγαλύτερη δυσκολία. Πάντως παραμένει αποτελεσματική και με την εμπειρία που έχει αποκτήσει όλα αυτά τα χρόνια ψάχνει με όλες τις δυνάμεις της το πολυπόθητο εισιτήριο για την διοργάνωση.