Παραμυθένια επιστροφή Έρικσεν – Μπήκε στο 46’ έβαλε γκολάρα στο 47’! (videos)

Συγκινητική επιστροφή για τον Κρίστιαν Έρικσεν 287 μέρες απ’ τη στιγμή που παραλίγο να του στοιχίσει τη ζωή – Καταχειροκροτήθηκε στο Άμστερνταμ και χρειάστηκε λιγότερα από δύο λεπτά για να σκοράρει!

Ακριβώς όπως του αξίζει επέστρεψε στην Εθνική Δανίας ο Κρίστιαν Έρικσεν. Ο άσος των Σκανδιναβών που στις 12 Ιουνίου του περασμένου έτους παραλίγο να χάσει τη ζωή του, λόγω ανακοπής καρδιάς που υπέστη στο ματς του Euro με τη Φιλανδία, χάρισε συγκινητικές στιγμές στους Ολλανδούς και Δανούς φιλάθλους στο Άμστερνταμ.

Εκεί όπου οι «οράνιε» αντιμετώπισαν σε φιλικό τη Δανία. Με το σκορ στο 3-1 απ’ το πρώτο μέρος, υπήρξαν αλλαγές με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Μία απ’ αυτές ήταν ο Κρίστιαν Έρικσεν, ο οποίος 287 μέρες μετά το συμβάν της Κοπεγχάγης, επέστρεψε και στην Εθνική του ομάδα.

Η «Γιόχαν Κρόφι Αρίνα» τον αποθέωσε κατά την είσοδό του. Μέχρι και ο συνήθως ψυχρός, Λουίς Φαν Χάαλ, τον χειροκρότησε. Εκείνος ανταπέδωσε και «έπεσε» στην ποδοσφαιρική «μάχη».

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο μάλιστα! Πριν συμπληρώσει δύο αγωνιστικά λεπτά, μείωσε σε 3-2. Πετυχαίνοντας γκολ ενδεικτικό της τεράστιας κλάσης του! Ιδεατή επιστροφή για έναν ποδοσφαιριστή που το αξίζει και με το παραπάνω.