Το «πάλεψαν» οι Αλβανοί, το πήραν οι Ισπανοί (Videos+Photos)

Σημαντικότερο εμπόδιο απ’ όσο θα περίμενε η Ισπανία αποδείχθηκε η Αλβανία, αλλά τελικά η «φούρια ρόχα» επικράτησε 2-1 με γκολ στο 90’.

Την Αλβανία φιλοξένησε η Ισπανία και τα βρήκε «σκούρα» απέναντί της. Η γειτονική χώρα ήταν συμπαγής και αρκετά διαβασμένη αμυντικά, παρότι το ματς είχε φιλικό χαρακτήρα. Έτσι κατάφερε να κρατήσει το παιχνίδι στο ρυθμό της, παρότι τελικά ηττήθηκε 2-1.

Οι Ισπανοί δεν μπορούσαν να διασπάσουν την άμυνα των Αλβανών. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα και το 0-0 διατηρήθηκε μέχρι το 75’.

Σε εκείνο το λεπτό, οι Ίβηρες είχαν αποτέλεσμα στην πίεσή τους. Ο Πίνο έκλεψε την μπάλα κοντά στην περιοχή των Αλβανών, πέρασε ωραία στον Φεράν Τόρες που άνοιξε το σκορ.

Η Αλβανία δέκα λεπτά μετά «απάντησε» στο γκολ των Ισπανών. Έστω κι από σπόντα. Κυριολεκτικά. Έγινε μια μπαλιά προς τον Ουζούνι, ο Πάου Τόρες προσπάθησε να διώξει με λάθος τρόπο, έγινε κόντρα πάνω στον Αλβανό επιθετικό και έτσι σκόραραν οι φιλοξενούμενοι!

Την ομάδα του ξελάσπωσε ο Ντάνι Όλμο με το πιο ωραίο γκολ της βραδιάς. Ο Ισπανός μεσοεπιθετικός έγινε κάτοχος στα όρια της περιοχής και με εκπληκτικό πλασέ έκανε το τελικό 2-1 στο 90’!

UEFA Youth League: Ασταμάτητος Ολυμπιακός, στον τελικό της διοργάνωσης!